Gözlerimizin Sağlığı  İçin Nelere Dikkat Etmeliyiz ?

Okuma Süresi:2 Dakika, 7 Saniye

Hayatımızın en önemli duyu organlarından  biri bilindiği gibi gözlerimizdir. Göz sağlığı, yaşam kalitesini doğrudan etkileyen önemli bir unsurdur. Görme yeteneğiniz hayatınız için büyük önem arz etmektedir. İzlenimlerimizin yarısından fazlasını görme duyunuz ile algılarsınız. Tat alma, koku gibi duyularınızı kaybettiğiniz takdirde sizi tehditlerden koruyan en önemli organınız gözlerdir. Böylesine değerli bir organı nelerin koruyabileceğini, nelerin ona zarar verebileceğini bilmeniz gerekir. Yıllardır bu meslekte çalışmış Op. Dr. Birol Coşkun göz sağlığımız için nelere dikkat edilmesi hususunda şu açıklamalarda bulundu;

“Gözlerimiz bizlerin dünyaya açılan kapısıdır .Şimdi insanın her yeri kıymetli öncelikle ama gözler daha önemli. Kış döneminde özellikle enfeksiyonlar çok önemli, grip nezle  gibi enfeksiyonlar gözleri tutmakta. Böyle geçer umuduyla insanlar biraz hafife almakta  ancak  bu rahatsızlıklar gözlerde iz bırakmakta. O nedenle göz kontrolü önemli. Yani basit çapaklanma deyip üstünden geçmemek lazım. Mutlaka göz doktoruna muayene olmak lazım. Burada klinikte çok sık karşılaşıyoruz. Böyle tedavi almadan geçmesini bekleyen hastalarda ne yazık ki kalıcı izler ve görme bozukluğu oluşabiliyor dikkat etmek gerekiyor, doktor kontrolünü ihmal etmemek gerekli.
İzlenimlerimizin yarısından fazlasını görme duyumuz ile algılarız. Tat alma, koku gibi duyularınızı kaybettiğiniz takdirde sizi tehditlerden koruyan en önemli organınız gözlerdir. Böylesine değerli bir organı nelerin koruyabileceğini, nelerin ona zarar verebileceğini bilmemiz gerekmekte.
Gözlerinizi güneş ışığından korumak, hijyenik tutmak ve dinlendirmek sağlığı için önemlidir. Göz sağlığı için yapılması gerekenler bunlarla sınırlı değildir, bunların yanında düzenli bir göz muayenesi, yeterli uyku, egzersiz ve sağlıklı beslenme ile göz sağlığınızı korunmanız gerekmektedir.
Onun haricinde gündelik hayatta özellikle cep telefonu ,bilgisayar, televizyon gibi elektronik alet kullanımı çok artmış durumda .Bu elektronik ürün kullanımları da göz kuruluğu ve göz yorgunluğu oluşturuyor. O da çok büyük sıkıntılar yapıyor, bu tip cihazların kullanımında dikkatli olmak lazım. Gözleri dinlendirmek lazım, özellikle yanma ,batma, kızarıklık şikayetleri varsa mutlaka günlük hayata bir düzen getirilmeli. Sıkıntılı olgularda da mutlaka gözyaşı kullanmak gerekiyor.
Yani kabaca diyeceğim bunlar. Kronik hastalığı olan hastalar önemli. Şeker hastalığı, yüksek tansiyonu olan hastaların  mutlaka 6 ayda bir göz kontrolü yapması gerekmekte. Çünkü gözde tutulum olduğu zaman geri dönüşsüz hasar bırakıyor ve  çok zorlanıyoruz. Yani o hali korumak için uğraşıyoruz ne yazık ki geriye dönüş olmuyor ve Birçok hastada dikkatli olmak gerekiyor. Çocuklar çok önemli. Çocuk yaş grubunda aile ve çocuk farkedemiyor ancak bizim muayenede fark ettiğimiz göz tembelliği, görme azlığı,  yüksek numaralı gözlük ihtiyacı ile çok fazla karşılaşıyoruz.
Temel olarak benim dikkatimi çekiceğim hususlar bunlar, bunlara dikkat edilmesi gerekiyor. Sağlıklı bireylerinde kesinlikle doktora gitmesi gerekiyor, hasta olunca gitmenin pek bi anlamı kalmıyor o zaman herkes gidiyor zaten sağlıklı bile olsak gözlerimizin sağlığı için Çekap gibi düşünün  göz muayenesini yaptırmalarını tavsiye ediyorum çünkü gözden kaçıyor rahatsızlıklar ne yazık ki ” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.