FINDIK KAVURMA TESİSLERİ TALEPTE PATLAMA YAŞIYOR

Okuma Süresi:1 Dakika, 12 Saniye

Ordu sahilindeki fındık toplama işlemi tamamlandı. Üreticiler fındıklarını kavurma tesislerinde işlemeye başladı. Modern teknoloji sayesinde fındıklar artık makinalarda kavruluyor ve vakumlanarak saklanıyor. Fındık kırma, kavurma ve vakumlama tesisleri yoğun ilgi görüyor. Üreticiler kendi ürünlerini tüketmeye başladı ve işleme ücretleri makul seviyede. Siparişler 3-4 günde teslim ediliyor.
Ordu’nun sahil kesimlerinde fındık toplama işlemi neredeyse bitti. Bölgemizin alt kesimlerinde bulunan üreticiler fındıklarını harmana serdi patoza verdi kurutmaya başladı.
Bazı üreticiler de mahsullerinin büyük kısmını satarken, çerezlik fındıklarını ise kavurmaya başladı. Ordulu üreticiler kavurma işlemlerini evde yapmak yerine çoğunlukla tesislerde son zamanlarda bölgede popüler olan fındık kavurma tesislerini tercih ediyor.
Teknolojinin gelişmesi ile fındıklar artık sobalarda değil, fındık kavurma makinelerinde kavruluyor, sonrasında ise bozulmaması için vakumlanarak saklanıyor.
Farklı illerde yaşayan vatandaşlar bulundukları yerde fındık kırma ve kavurmaya uygun ortam bulunmadığı için ilçemizde bulunan fındık kırma, kavurma ve vakumlama tesislerini tercih ediyor.
“Üreticiler Artık Kendi
Fındıklarını Yiyor”
Fatsa ilçesinde bulunan Fındık Sepetim fındık kırma, kavurma ve vakumlama tesisinin işletmecisi Gökhan Yıldırım, son yıllarda vatandaşların kendi fındıklarını kırdırıp, kavurttuğunu söyleyerek, “Son zamanlarda artık vatandaşların tüketimi değişti.
Vatandaşlar fındık yemeyi daha fazla benimser hale geldi. Kendi ürününü tüketmeyi öğrendi. Ağız tadıyla mahsul yemeye alıştı” ifadelerini kullandı.
“Siparişler 3-4 Günde
Hazır Oluyor”
Vatandaşların siparişlerini 3-4 günlük süre sonrasında teslim aldığına değinen Yıldırım, “Fındık sezonu olduğu için şuan da yoğunluk yaşıyoruz ara vermeden siparişlerimizi yetiştirmeye çalışıyoruz. Makine ve ekipman yapımız güçlü olduğu için fındığını getiren vatandaşlar 3-4 günde geri teslim alabiliyor” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.