BAYAN KUAFÖRLÜĞÜNDEN OTO KUAFÖRLÜĞÜNE

Okuma Süresi:1 Dakika, 54 Saniye

Fatsa’da 3 çocuk annesi Zehra Mutlu Zerey erkelere taş çıkarıyor. Fatsa Büyük Sanayi sitesinde araçlara rötuş boya yapan Zerey, arabaların kalbine dokunuyor. Rötuş boya uzmanı Zehra Mutlu Zerey bu mesleğe başlamadan önce ne yaptığını anlattı ”Gençken belirli sebeplerden dolayı liseyi bırakmak zorunda kaldım daha sonrasında çocuklarım oldu ve liseye gitmeye fırsatım olmadı. Çocuklarım biraz büyüdüğünde açık liseden bayan kuaförlüğü okumaya başladım. Onların okul çıkışı olduğunda benim okulum başlar ve içlerinden birisi benimle okula gelirdi.
Bir süre alanım üzerine çalıştım fakat belirli bir süre sonra bıraktım. Asıl mesleğim ve diplomam bayan kuaförlüğü üzerineydi.” diye belirtti.”Şaka Yaparken Gerçek Mesleğim Oldu”Rötuş Boya Uzmanı Zehra mesleğe atılımının nasıl olduğunu anlatıyor. ”Bir gün kuzenim Mehmet Mutlu bize oturmaya geldi. Çalıştığı yerde eleman eksik olduğunu söyledi. Bana yanında çalışma teklifi sundu. İlk başta sanayi olduğu için çok fazla ciddiye almamış ve dalga geçiyor sanmıştım. Yine de kuzenim ile küçüklükten beri kardeş gibi büyüdüğümüz için ve sanayide başka birinin yanında çalışmaktansa onun yanında daha rahat olabileceğimi bildiğim için en azından belki bir faydam dokunur diye denemek istedim. Elbette kadınlarda sanayide çalışabilir fakat erkekler fazla olduğu için ister istemez çekinmiştim. İlk başta veresiye defterinin başında dursam yeterli olduğunu ve dükkan sayısı fazla olduğu için bir sorum olduğunda ona seslenmemi istemişti.
Bende başta o amaçla girmiştim. Bir gün kuzenim ve eşi şehir dışına gitmesi gerekti. O gün içerisinde bir müşteri geldi ve bana uzak yoldan geldiğini rötuş boya lazım olduğunu söyledi. Bende yapamıyorum diyemeyeceğim için kuzenimi aradım ve ona ne yapmam gerektiğini sordum o da beni yönlendirdi ve ben rengi tutturdum. O günden sonra özel müşterilerim oldu. Yurtdışından, çevre il ve ilçelerden gelen müşterilerim var. Sadece otomobil boyası değil, mobilya, beyaz eşya gibi boya rengini tutturmak isteyenler rengin kodunu soranlarda bana geliyor. Zor ama çok zevkli tam benim gibi renkli bir kişiliğe göre bir iş. Çok mutluyum çünkü çok güzel bir iş ayrıca ilk baştaki ön yargılarım kırıldı ve çoğu kişinin de ön yargısı kırıldığını düşünüyorum. Sanayinin ablası oldum. Bazı kadın müşterilerimiz başlarda sanayiye gelmek istemediklerini arabalarını yıkatmaya veya arabanın ne işi varsa onunla eşlerinin ilgilendiğini söylüyorlardı. Ben bu işte çalıştığım için arabayı bahane edip benim için sanayiye geldiklerini dile getiriyorlar bu gibi geri dönüşler de beni mutlu ediyor.” diye belirten Rötuş Boya Uzmanı Zehra Mutlu Zerey ayrıca Karadeniz’de bu işi yapan ikinci kadın olduğunu da belirtiyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.