KİVİDE YAZ BAKIM UYARISI!

Okuma Süresi:1 Dakika, 35 Saniye

Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından kivide yaz budaması uyarısı yapıldı.Yapılan yazılı açıklamada; “Yaz budamalarına çiçeklenmeden hemen sonra başlanabilir. Öncelikle aşırı gelişme gösteren obur ve sık sürgünler ile sürgün uçlarındaki sarılmalar ortadan kaldırılarak bitkinin iyi bir şekilde havalanmasını, güneşlenmesini ve gelişmesi sağlanmalıdır.” denildi.

Kivi yetiştiriciliğinde kış budaması kadar yaz budamasınında önemli olduğu kaydedilerek; “Yaz boyunca vejetatif büyüme çok kuvvetli olabilmektedir. Ertesi yıl varlığı istenmeyen dalların yaz budamaları ile kesilip atılması gerekir. Kivilerde yaz ortalarına gelindiğinde sürgün uzunluğu 6 metreye ulaşabilmekte ve hatta geçebilmektedir. Bu durum kış budamasıyla kazanılan taç içindeki dengenin bozulmasına neden olmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

“BUDAMA ÇİÇEKLENMEDEN HEMEN SONRA BAŞLANMALI”

Kivilerde yaz budamalarının kış budamasıyla sağlanmaya çalışılan taç içinde aşırı sürgün ve yaprak gelişimi nedeniyle havalanmaya ve ışıklanmaya engel olan durumu ortadan kaldırıp bütün dalların güneş ışığını almasını sağlanması gerektiği vurgulanarak; “Yeterli yaprak alanı oluşturarak meyve gelişimini ve budama sonrası çubuklar üzerinde kalan gözlerin pişkinleşmesini sağlamak, obur dallar çıkarılarak bitkinin diğer dalları ve meyveleri daha iyi beslemesini sağlamak amacıyla yapılır. Yaz budamalarına çiçeklenmeden hemen sonra başlanabilir. Öncelikle aşırı gelişme gösteren obur ve sık sürgünler ile sürgün uçlarındaki sarılmalar ortadan kaldırılarak bitkinin iyi bir şekilde havalanmasını, güneşlenmesini ve gelişmesi sağlanmalıdır. Çiçek açmış meyve dalları son meyveden itibaren 4–6 yaprak sayılarak kalan kısmı kesilmelidir. Kivi bitkisi sarılıcı tırmanıcı olduğundan dalların birbirine geçen sarılmış kısımları kesilip atılır. Daha sonraki aşamalarda üçlü çiçek tomurcukları ve standart dışı (yapışık, ikiz, üçüz, yamuk) meyveler seyreltilmelidir. Genel bir kural olarak yaz budamasındaki amaç, kivi bitkisinde kök, yaprak ve meyve arasında fizyolojik dengeyi oluşturmaktır. Yaz budaması yukarıdaki amaçlara hizmet edecek şekilde sürgünlerin kesilmesi, kısaltılması veya yaprak seyreltmesi şeklinde de yapılmalıdır. Kivi yetiştiriciliği, budanması ve gübrelenmesi gibi konularda teknik destek almak veya Tarım ve Orman Bakanlığımız tarafından verilen hibeler ve DOKAP ile İl Müdürlüğümüz işbirliğinde uygulanan projeler hakkında ayrıntılı bilgi almak için Ordu İl Tarım ve Orman Müdürlüğü Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürlüğü ile İlçe Müdürlüklerimizi ziyaret edebilirsiniz.” açıklamasında bulunuldu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.