TADI ACI KENDİSİ ŞİFALI 

Okuma Süresi:2 Dakika, 21 Saniye

Ordunun Kabataş ilçesi Alankent köyü sınırlarında yıllar önce akmaya başlayan ve yöre halkının ağzında ‘Acısu’ olarak bilinen su, şifalı olduğu inancıyla bölge halkının akınına uğruyor. Kendiliğinden akan ve senelerdir  şifalı olduğu söylentisi ile kulaktan kulağa giden Acısu, böbrek taşının düşürülmesinden hazımsızlığa kadar pek çok sağlık sorununa iyi geliyor. Vatandaşlar Kabataşın Alankent köyündeki şifalı suya yoğun ilgi gösteriyor. Alankent köyü sınırları içerisinde bulunan  kaynağından alınan Acısu vatandaşlar tarafından yanlarında getirdikleri şişe veya bidonlarla evlerine götürülüyor. Adını, ağızda bıraktığı acımsı tattan aldığı ifade edilen “Acısu” , İdrar artırıcı özelliği sayesinde böbrek taşlarının düşürülmesinde etkin rol oynuyor.  Ayrıca hararet derecesi bakımından sıcak sular grubuna girerek, romatizmal hastalıklarda, kırık çıkıklarda ve kadın hastalıklarında da haricen kullanılabiliyor.

 

“Bu şifalı su çoğu hastalığa deva oluyor”

 

Uzmanlar, özellikle böbrek taşı, mide rahatsızlığı, cilt hastalıkları ve göz hastalıkları gibi hastalıklardan şikayeti olan kişilerin bu sudan içmesinin insan bünyesine faydalı olacağını ifade ediyor. Alankent’te yıllardan beri şifa arayan hastaların uğrak yeri haline gelen Acısu’yun sindirim sistemi, idrar yolu hastalıklarına ve metabolizma bozukluklarına iyi geldiğine inanılıyor. Komşularının ve arkadaşlarının şifalı olduğu için bu sudan ısmarladığını ve Acısudan içerek şifa bulduğunu belirten Zafer Yüksel,

“Bize bir doktor bu suyun on doktordan iyi geldiğini söyleyerek korumamızı istemişti. Adını ağıza gelen mayhoşumsu acımsı tattan alıyor. Yöre halkı da bu şekilde acısu demiş ve senelerdir hem şifalı olduğu için hemde ağızda acı bir tat bıraktığı için akıllarda  bu şekilde kalmış. Ben Yalıköy’de oturuyorum ve suyum bittikçe sürekli Yalıköy’den hem ailem hemde kendim için Kabataş Alankent köyünde ormanlık alanda bulunan şifalı Acısuya su almaya geliyorum. Biz bu sudan ailecek  yıllardır içiyoruz. Ben de böbrek taşı vardı bu sudan içerek düşürdüm. Nerdeyse devamlı ayda bir kez bile olsa bu sudan alıyorum ve ailemle birlikte içiyoruz. İsteyenlere de veriyorum. Bu sudan içenler şifa buluyor. Özellikle sindirim sistemi, böbrek taşı rahatsızlıklarına iyi geliyor.İdrar artırıcı özelliği var. En önemli özelliği Böbrek taşlarının düşürülmesinde kullanılması ve ayrıca hararet derecesi bakımından sıcak sular grubuna girdiği için romatizmal hastalıklarda, kırık çıkıklarda ve kadın hastalıklarında da uzman tavsiyeleri ile vatandaşlarımız tarafından kullanılıyor. Hatta doktor tavsiyesiyle bu sudan bana ısmarlayanlar da oluyor.” İfadelerini kullandı.

 

“Mermer ve demir boruları deliyor”

 

Yaklaşık 20 yıldır bölge sakinlerinin, suyun asiti ile delinen boru ve mermerleri sürekli yenilediklerini ve bu suya bölge sakinleri ile birlikte sahip çıktıklarını söyleyen Yüksel, “Suyun acımsı mayhoş bir tadı var. Ancak su öylesine etkili ki 5 santim kalığındaki bir mermeri delecek özellikte. Buradaki bölge sakinleri 20 yıl içerisinde defalarca demir boruları değiştirmiş. Suyun öyle bir özelliği var ki isabet ettiği sert cisimleri bile eritiyor. Bir insanda şayet prostat yâda böbrek taşı rahatsızlığı varsa günde 4 bardağı geçmeyecek şekilde içtiği taktirde kısa sürede şifa bulacaktır. Bunu bizzat kendim yaşadım. Yıllar önce doktor böbrek taşı  ameliyatı olmam gerektiğini söylemişti. Bu suyu içmeye başladıktan kısa süre sonra hastalığım şifa buldu. Tüm şifa arayanları Acısu’ya bekliyoruz.” Diye konuştu.

Haber: Engin Yüksel

#fatsasondakikahaber

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.