FINDIKTA ASIL TEHLİKE ÖNÜMÜZDEKİ GÜNLERDE!

Okuma Süresi:45 Saniye

Ordu’da orta ve yüksek kesimlerinde etkili olan kar yağışının ardından fındık bahçeleri beyaz örtüyle kaplandı.

Üreticilere, asıl tehlikenin kar erimeye başladıktan sonra gece saatlerinde yaşanabilecek zirai don tehlikesi olduğu uyarısında bulunuldu.

Meteorolojinin soğuk hava uyarısının ardından sahil kesiminde etkili olan yağmur yağışı, yüksek kesimlerde kar yağışı olarak devam ediyor. Mart ayının sonuna yaklaştığımız şu günlerde fındık üreticileri ise yaşanabilecek don riskine karşı tedirgin bekleyişi sürüyor.

“DALLARDAKİ KAR FINDIĞI KORUYOR”

Üretici temsilcilerinden ise uyarı gelerek fındığın kar altındayken bir risk taşımadığını asıl tehlikenin kar erimeye başladıktan sonra hava sıcaklıklarının düşmesiyle meydana gelebileceği uyarısında bulunuldu. Yapılan uyarıda; “Orta ve yüksek kesimlerde yoğun kar yağışı devam ediyor. Fındık dallarının üstüne kar olduğu için ısısını koruyor, kar erimeye başlayınca tehlikede başlıyor. Fındıkta döllenmenin olduğu yerde hava sıcaklığı eksiye düşerse zirai don meydana gelir. Şuan don olup olmadığını tam manasıyla söyleyemeyiz. Kar eridikten sonra, güneş açar ve gecede dona çekerse tehlike oluşuyor” açıklamasında bulunuldu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.