ORDU’DA TARIM VE HAYVANCILIKTA REFORM 

Okuma Süresi:2 Dakika, 6 Saniye

BAŞKAN GÜLER’İN ÖNCÜSÜ OLDUĞU TARIM VE HAYVANCILIK PROJELERİ ORDU’YA DEĞER KATTI

TARIM VE HAYVANCILIK PROJELERİNDEN 52 BİN 359 ÜRETİCİ YARARLANDI

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in kırsal kesimdeki üreticilerin gelir kaynaklarını arttırmasını sağlamak, ürün çeşitliliğini desteklemek ve birim alandan daha fazla gelir elde edilmesi amacıyla başlattığı tarım ve hayvancılık hamlesi geçen 5 yılda çığ gibi büyüdü. Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği proje ve desteklerden Ordu genelinde 52 bin 359 üretici yararlandı.

Ordu’da ulaşım, altyapı, turizm, üstyapı ve sağlık alanında birçok yatırımı hayata geçiren Büyükşehir Belediyesi, uygulamaya koyduğu tarım projeleriyle de vatandaşlara yeni gelir kaynakları oluşturdu. Dünyada ve Türkiye’de, tarımda makineleşmenin artması ve süregelen kentleşme sürecinin kırsal kesimdeki nüfus kaybını hızlandırması sonrası âtıl duruma düşen topraklar, Büyükşehir Belediyesinin projeleriyle yeniden hayat buldu.

BAŞKAN GÜLER’İN TARIM VE HAYVANCILIKTAKİ MOTTOSU: “HERKES DOĞDUĞU YERDE DOYACAK”

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, göreve geldiği ilk günlerde dile getirdiği ‘doğduğun yerde değil, doyduğun yerde’ sözü yerine “herkes doğduğu yerde doyacak” ifadeleri hayat buldu. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde ilk olarak Tarım ve Hayvancılık Hizmetleri Dairesi Başkanlığı kuruldu. Alanında uzman ziraat mühendisleri ve teknik personellerle birlikte ilk olarak hedefler belirlenirken Büyükşehrin yaptığı her çalışma birçok belediyeye de örnek oldu.

ÇALIŞMALAR 19 İLÇEDE HAYAT BULDU

Kent genelinde başlatılan tarım ve hayvancılık projeleriyle birlikte kırsal kesimde yaşayan vatandaşların gelirleri artırılırken, insan emeği üreten bir güce dönüştü. Büyükşehir Belediyesinin projelerinden yararlanan yüzlerce çiftçiyle kent genelinde topyekün bir kalkınma hamlesi başlatıldı. İlçelerde büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık, meyvecilik, fidancılık, tavukçuluk gibi tarım ve hayvancılık faaliyetleri hız kazandı. Üreticilerin fındığa ek gelir kaynağı oluşturmak için yöneldiği projeler, kısa zamanda ana gelir kaynağı haline dönüştü.

ORDU’NUN TARIM VE HAYVANCILIKTA ÇEŞİTLİĞİ HER GEÇEN GÜN ARTTI

Dünyada ve Türkiye’de yaşanan pandemi sürecinde yapılan çalışmalar ve vatandaşlara verilen destekler, tarım ve hayvancılık projelerinin önemini bir kez daha ortaya koydu. Ordu Büyükşehir Belediyesi ile İl Tarım ve Orman Müdürlüğü iş birliğinde koyundan kaza, mandadan keçiye, süt evlerinden ev tipi süt soğutma tanklarına, sebze üretiminden siyez buğdayına, mavi yemişten salebe kadar birçok proje hayata geçirildi. Büyükşehir Belediyesinin tarımda yenilikçi çalışmaları ile fındık altları yem üretimine açıldı, ipek böceği yetiştiriciliği gibi yeni alanlarda çalışmalar yapıldı. Tıbbi aromatik bitki denemeleri, yumurta üretiminin arttırılması gibi ekonomik olarak Ordu’ya katma değer katan çalışmalara imza atılırken üreticilerde bu çalışmaları çok sevdi.

52 BİN 359 ÜRETİCİ DESTEKLERDEN FAYDALANDI

Ordu Büyükşehir Belediyesi tarım ve hayvancılık alanında Ordu’nun 19 ilçesine dokunmayı başardı. 2019 yılından bu yana tarımda devrim niteliği taşıyan bu çalışmalarla Ordu’da 52 bin 359 üretici bu desteklerden yararlanarak ekonomik olarak önemli gelirler elde etti.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.