KOKARCA BÖCEĞİNE AŞK TUZAĞI

Okuma Süresi:1 Dakika, 0 Saniye

Ağustos ayı itibariyle Fatsa ve mahallerini istila eden Kahverengi kokarca zararlısı giderek Karadeniz Bölgesi geneline yayılmaya devam ediyor.

Ordu genelinde hala mücadelesi süren kahverengi kokarca zararlısı ile alakalı komşumuz Giresun’da tuzaklı çözüm geldi.
Ordu’dan sonra Giresun’da da giderek artan kahverengi kokarca için kesin çözüm arayan Giresun Ticaret Borsası be Giresun İl Tarım ve Orman Müdürlüğü arasında protokol imzalandı.
İmzalanan protokol ile fındık ve yüzlerce tarım ürününe büyük zarar verdiği tespit edilen kokarca zararlısına karşı Giresun Ticaret Borası tarafından feromon tuzağı (aşk tuzağı) temin edilecek. Karadeniz bölgesinde kahverengi kokarcanın en az görüldüğü il olan Giresun’da oluşabilecek büyük tehlikelere karşı çalışmalara hız verildi.
Borsa Yönetim Kurulu Başkanı Hamza Bölük, sahadaki mücadelenin en verimli şekilde yapılabilmesi adına feromon tuzak temini için İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ile protokol gerçekleştirdiklerini kaydetti. GTB Başkanı Bölük, “Fındık Kahverengi Kokarcası’nın, Artvin ilinden giriş yaptığı 2017 Yılından bugüne kadar konuya olan hassasiyetimiz İl Tarım ve Orman Müdürlüğümüz ile koordineli olarak devam etmektedir. Bu çerçevede hassasiyetleri için İl Müdürümüz Dr. Muhammed Angın nezdinde tarım teşkilatlarımızın tüm çalışanlarına teşekkür ediyoruz. İnşallah, Giresun kalite fındığı bu zararlıdan koruyarak fındığımızın bereketli bir şekilde uzun yıllar Türk ekonomisine katkı sağlayarak sürdürülebilirliği için paydaş kurum ve kuruluşlarla çalışmaya devam ediyor olacağız” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.