“Rekolte fındık fiyatlarını etkileyecektir”

Okuma Süresi:1 Dakika, 3 Saniye

Rekoltenin fındık fiyatlarını olumlu yönde etkileyeceğini açıklayan Başkan Gürsu, “Bu yılda fındık ve kalitesinin geçen yıla nazaran sahalardaki görmüş olduğunuz eksik doğumlar söz konusu. Böylelikle de her şey normal gidiyor diye düşünürken rekoltenin de geçen yıla göre daha düşük olacağını düşünüyoruz. Bu da fındık fiyatlarını olumlu yönde etkileyecektir” ifadelerini kullandı.
“Daha uyguna
fındık almaya çalışıyorlar”
Avrupalı fındık alıcı firmaların oyun yapmaya çalıştığını vurgulayan Başkan Gürsu, “ Yeni bir sezona giriyoruz. Yeni sezonda Avrupa’daki fındık alıcıları kartel firmaların oluşturduğu bir duraklama var. Avrupalı firmalar zaten alacakları ve satacakları ürünleri bu zamana kadar aldılar. Bundan sonra da yeni sezona hazırlık yapıyorlar. Bu hazırlığın içerisinde ‘ Türkiye’de üretilen fındığı en uygun şartlarda nasıl alabiliriz?’ diye bir çaba sarf ediyorlar. Yani Avrupa’nın ihtiyacı olmadığından değil, bu firmaların daha uygun alabilmek için göstermiş olduğu güçleridir. O yüzden böyle bir duraklatıyorlar ve alıcı yokmuş gibi davranışlar sergileniyor” dedi.
“Fındık fiyatları
yüzümüzü güldürür”
Fındık fiyatlarının bu sene yüksek olabileceğini belirten Başkan Gürsu, “Bu yıl fındık fiyatları yine iyi rakamlarda olabilir. Bir de daha önce fındık rekoltesini çok yüksek beyan eden kuruluşların doğru olmadığını, fındığın üzerinde bir algı yaratarak bu işin en büyük kaymağını yiyen Avrupalı firmaların ekmeğine yağ sürdüklerini düşünüyorum. Ancak bu yıl bunu başaramayacaklar. Eğer çiftçilerimiz ürününü bekletir ve dikkatli davranırsa fındık fiyatları yüzümüzü güldürür” açıklamalarında bulundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.