Fotoğrafçılar Düğün Sezonunda Yoğunluk Yaşıyor

Okuma Süresi:2 Dakika, 31 Saniye

Havalar ısındı, fotoğrafçıların “11 Ayın Sultanı “ olarak ifade ettiği düğün sezonu başlamak üzere. Çiftlerinde tatlı telaşlar sarmaya başladı. Gelin süslemeleri, kuaför vakti, dış çekim, düğün salonu ve sazcı olmak üzere çok yoğun bir süreç geçiyor.
Evlenecek olan çiftler fotoğrafçıların yolunu tutuyor. Daha çok yoğunluğun temmuz ayında yaşandığını söyleyen fotoğrafçılar en az temmuz ayında günde 3 ya da 4 dış çekim olduğunu da ifade ediyor.
İlçemiz esnaflarından Pozhane Fotoğraf sahibi Lokman Tav düğün sezonu için şu ifadelerde bulundu, “Havaların ısınmasından dolayı yaz sezonu, yani bizim tabirimizce 11 ayın sultanı düğün sezonu başlamak üzere. Bayramdan sonra bir yoğunluk oldu düğünler ufaktan başladı hafta sonları dolu dolu geçti. Hafta içleri mayıs ayı olduğu için normal geçiyor. Haziranın 1’inden sonra sezonumuz tam tesisatlı bir şekilde başlıyor. Hazirandan sonra temmuz ayımız en yoğun aylarımızdan birisidir.
Temmuz ayında ister istemez her günümüzde birden fazla düğünlerimiz oluyor, birden fazla derken 3 – 4 tane dış çekim yaptığımız günlerimiz olabiliyor.
Akşamları fatsa da çok düğün salonu var, dışarlarda, köylerde çekimlerimiz oluyor. Bunları yanı sıra her akşam temmuz ayında düğünlerimiz oluyor, özellikle temmuz ayında yoğun bir şekilde çalışıyoruz onun dışında normal rutin bir şeklide çalışıyoruz. Kırsal kesimlerde fındık faktörü olduğu için fındık öncesi ve fındık sonrası diye bir kavramımız var.
Eskiden ağustos ayında 2 yada 3 düğün yapardık , ağustos ayı yıllardır nadir düğün yapılan aylardan birisiydi son bir iki yıldır vatandaşlar ağustos ayında düğün yapmaya başladılar.
Temmuz ayına biz kendi içimizde on bir ayın sultanı olarak ifade ediyoruz. Temmuz ve ağustos ayının dışında eylül aylarında da işlerde yoğunlaşmalar yaşıyoruz” dedi
Fatsa’da ki fotoğrafçı potansiyeli gerçekten çok üst seviyelerde
Tav, “Düğün sektöründe nasıl ilerliyoruz dersek sabahları başlıyoruz, sabah kuaför hazırlıkları oluyor dış çekimden önce kuaför işlerini gerçekleştiriyoruz. Genelde son 2 – 3 yıldır dış çekimleri düğün günü yapmıyoruz düğün bir ya da iki hafta önce yapıyoruz. Düğün günü dış çekim yaptıranlar için biraz zorlanıyorlar nedeni ise o gün kuaför işleriydi başka işlerdi ,bir de havalar sıcaklaştığı için çiftlerimiz akşam kendi düğünlerine gitmeden yorulmuş oluyorlar bu yüzden bizde düğün gününü tavsiye etmiyoruz.
Çekim alanlarımız Fatsa bölgesinde değil genelde Çamaş konak ,Çamaş ormanlık, Yason ‘da dış çekimlerimizi gerçekleştiriyoruz. Şu anda en gözde mekanlarımız Ünye’nin çıkışında ve Termenin girişinde mekanlarımız var, platolarımız var bir kaç tane şahsa ait oraları kiralıyoruz. Mesela doğal alanlarımız, ormanlık alanlar, köprü ve yapay göllerimiz var oralardan deniz kenarına geçiyoruz bu şekilde ilerliyoruz.
Genelde çekim alanlarımız terme tarafında oluyor. Fatsa bölgesinde diğer fotoğrafçılarında sürekli söylediği mekan sıkıntısı çok fazla , Fatsa bölgesinde kullanabileceğiz mekan az ve hatta yok bile diyebiliriz. Sezon bu sene yoğun geçecek gibi duruyor ve her zamanki Haziran 1 gibi başlarız temmuzda devam eder. Fatsa bölgesinin en güzel artıları şu Ordunun, Samsunun, Giresun’un ve Trabzon illerimizin çoğu en iyi fotoğrafçıları Fatsa bölgesinde bulunuyor Fatsa’da ki en büyük avantajımız aslında bu.
Fatsa’da ki fotoğrafçı potansiyeli gerçekten çok üst seviyelerde, Fatsa da fotoğrafçılar anlamında güzel noktalardayız ve birlik içindeyiz.
Düğün sezonu yorucu bir sezon ama güzel bir sezon bizim için seviyoruz düğün sezonunu, tüm fotoğrafçılarımıza, düğün salonlarına, müzisyenlere kolaylıklar diliyorum. 2023 düğün sezonu hepimiz için hayırlı olsun“ ifadelerinde bulundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.