FATSA BELEDİYESİ 100 YILLIK GELENEĞİ SÜRDÜRÜYOR

Okuma Süresi:42 Saniye
Fatsa Belediyesi 100 yıllık geleneği yaşatmak amacıyla Ramazan ayının geldiğini müjdeleyen 3 pare Ramazan atışı gerçekleştirdi.
Fatsa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü’ne bağlı ekipler Belediye Hizmet binası üst katında 8 defa Ramazan atışı gerçekleştirdi.
Yapılan Ramazan atışı ile ilgili bir açıklamada bulunan Fatsa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Erdem Yuva, “Ülkemizde ilk ramazan topu atışı Anadolu Hisarı’nda 1821 yılında yapıldı. Osmanlı’dan günümüze kadar iftar topu atışlarında; cebel topları, sahra topları, balyemez topu, dağ topu, karabina topu ve kamış topu gibi farklı toplar kullanıldı. Bu usulün Anadolu’da bulunan bütün şehirlere yayılması da uzun sürmedi. Kısa süre sonra her il ve ilçede atılmaya başlandı. Şimdilerde nadiren ses bombalarıyla gelenek sürdürülüyor. Bu namlı ses günümüze kadar duyula geldi. Fatsa Belediyesi olarak bu geleneği sürdürmek için bugün Hoş geldin Ramazan atışı yaptık ve ramazan ayı boyunca her akşam iftar vaktinde bu atışları gerçekleştireceğiz.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.