BİYO-İNOVASYON MERKEZİ İLGİ ODAĞI OLDU

Okuma Süresi:1 Dakika, 22 Saniye

 BİYO-İNAVOSAYON MERKEZİ ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ AĞIRLADI 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in tarım alanında başlattığı yenilikçi çalışmalara olan ilgi her kesimin dikkatini çekmeyi başardı. Yeni fikirleri desteklemek ve tarımın gelişimine katkı sağlamak amacıyla Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Ulubey ilçesine bağlı Akpınar Mahallesi’nde faaliyetlerine başlayan Karadeniz’de ilk ve tek olan Biyo-İnovasyon Merkezi, akademik çevrelerin de ilgi odağı oldu. 

Karadeniz Bölgesi’nin ilk ve tek Biyo- İnovasyon Merkezi’ne olan ilgi her geçen gün artıyor. Ulubey ilçesine bağlı Akpınar Mahallesi’nde faaliyetlerini sürdüren Biyo- İnovasyon Merkezi, kapılarını Ordu Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyeleri ve öğrencilerine açtı.  

Birçok önemli çalışmanın yapıldığı Biyo-inovasyon merkezi, Ordu Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyeleri Prof. Öznur Ergen Akçin ve Prof. Dr. Tuğra Özbucak ile üniversite öğrencilerini ağırladı.  

Öğretim üyeleri ve öğrenciler, Biyo-inovasyon merkezinde yer alan doku kültürü laboratuvarı, topraksız tarım ünitesi, distilasyon ünitesi, dikey tarım ünitesi ve ata tohumu ünitelerini gezerek, yürütülen faaliyetlerle ilgili Şube Müdürü Ethem Gözkonan’dan bilgi aldılar.  

Yürütülen çalışmaların il ve bölge için çok önemli olduğu değerlendirilirken, ilerleyen süreçte öğrencilerin Biyo-inovasyon merkezinin imkanlarını nasıl değerlendirebilecekleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. 

BİYO-İNOVASYON MERKEZİNDE SÜRDÜRÜLEN ÇALIŞMALAR 

Ana faaliyet alanı Doku Kültür Laboratuvarı olan Biyo-İnovasyon Merkezi’nde Distilasyon Ünitesi, Topraksız Tarım Ünitesi, Dikey Tarım Ünitesi, Ata Tohum Ünitesi ve Eğitim Ünitesi yer alıyor. Ordu Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda Doku Kültürü Laboratuvarında, açık alanda yetiştirilmesi zor olan veya mümkün olmayan bitki türlerinin fide ve fidanlarının steril ortamda, kısa sürede çok fazla sayıda üretilmesi ve üreticilerin bu bitkilere kolay ve hızlı erişim sağlamalarını hedeflerken seri üretim ile Ordu’nun bu anlamda bir merkez haline gelmesini amaçlıyor. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.