Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi, “TMO hiçbir firmanın deposu değildir”

Okuma Süresi:1 Dakika, 57 Saniye

Fatsa Ticaret Borsası Başkanı Ali Feyzi yaptığı açıklamada , “2022 yılında fındık fiyatları 45 TL’den serbest piyasada başladı. Yılbaşı itibarı ile de anlık fiyatı 55 TL seviyelerine geldi. TMO’da 52 TL’den fındık alımına başladı. Önümüzde ki zaman dilimi içinde kar ile satıp sonra ki yıllarda fındık fiyatını 3 haneli rakamlardan üreticilerden alırlar. TMO genel müdürüne, Ticaret Bakanımıza ve Cumhurbaşkanımıza çağrımdır. TMO hiçbir firmanın deposu değildir. Ellerinde ciddi anlamda bir fındık stoku vardır. Fındığın fiyatını TMO’nun satış politikası belirleyecektir. Fındığın 3 rakamlı fiyatlara çıkmasını engelleyici bir satış politikasını asla uygulamamalarını kendilerine tavsiye ederim. Son yıllarda TMO çok kıymetli bir satış politikası izlemiştir. Bu politikayı 2022 mahsulünde de de inşallah izlerler. Önümüzde ki günlerde de 70 TL’nin altında TMO satış politikası ile fındığın gündemine oturmalarını kendilerine tavsiye etmem” dedi.

Fındık üreticilerinin zor durumda olduğunu söyleyen Başkan Feyzi, “2021 yılında 25 TL’lik fiyatın karşılığı bütün girdi maliyetlerine baktığımız zaman bugün 3 rakamlı fiyatlar fındıkta hayal değil çok sevindirici bir gelişme olmadığını da belirmek istiyorum. 2 TL’lik gübre fiyatı 10 TL oldu. 100 TL’ye toplattığımız mahsulü bu yıl 300 ile 400 TL arasında toplatıyoruz. Bütün girdi maliyetlerinin 4 katı olduğu bir yerde 25 TL’lik fiyat 50 TL olduğu zaman biz bu fiyat niçin buralarda kaldı artı yüzde 75’i ihracat malı olan ve çikolata sanayisinin tüketmek zorunda olduğu fındık damak zevki ile çikolata yiyen dünya da ki insanların muadili ile asla ha kıyaslanamayacağı bir üründür fındık. Ordumuz dünyada ve Türkiye’de en çok fındık üreten bir ilde yaşıyoruz. Biz bunun kıymetini çok iyi bilmeliyiz. 100 TL ve üzerinde ki  rakam fındıkta hiç kimseyi rahatsız etmemelidir. Biz bu işin ticaretini yapıyoruz. İhracatçı kardeşlerimiz 3 rakamlı fiyatları hayal görmesinler. Kimse bunu tüketir mi demesinler” dedi.

Feyzi, ”Yılbaşına kadar 125 bin ton iç fındık 250 bin ton bunun karşılığında kabuklu fındık dünyanın her bir tarafına ihracat yapıldı. Bu ihracatta emeği olan herkesten Allah razı olsun. Üreticisinden tüccarına, sanayicisinden herkese emeklerinden dolayı teşekkür ediyorum. Bu ülkeye ciddi derece de döviz girdisi sağlanmıştır. Yabancı yatırımcıya karşı değiliz. Onlar bizim başımızın tacıdır. Ülkemizde ki misafirlerimizdir. Yabancı yatırımcının bu ülkede ki yanlış yaptığı politikalara ve ticarete karşıyız. Bu ülke sahipsiz değildir. Hiç kimse tarlayı sahipsiz bulup istediği gibi süremez” şeklinde konuştu.

Fındığa yatırım yapanların her zaman kazanması gerekir diyen başkan Feyzi, “fındık yatırımcısını yalnız bırakmayacağız. Devletimizden talebimiz fındık yatırımcısını sahipsiz bırakmasınlar” diye konuştu.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.