Dağ Mantarı Sezonu Açıldı 

Okuma Süresi:1 Dakika, 42 Saniye

Melocan, galdirik, dağ çileği gibi bölgemizde saymakla bitmeyen doğal bitkilerimizden birisi olan ve kirmit olarak bilinen dağ mantarı sezonu başladı. Yüksek rakımlı bölgelerde ve bol yağış alan yerlerde yetişen tirmit, yaz aylarında Ordu’da sofraların vazgeçilmez ürünleri arasında yerini alıyor.

İlçemiz Fatsa’da kırsal kesimlerdeki vatandaşlar titizlikle topladığı dağ mantarları, lezzet avcılarının gözdesi olarak pazar tezgahlarında yerini alıyor. Her yıl olduğu gibi bu yıl da doğanın bu özel lezzeti, mantar severlerin ilgisini çekiyor.

 

“Özenle Toplanıyor, Kilosu 350 Liradan Satılıyor”

 

İlçemiz Fatsa’da vatandaşlar doğada kendiliğinden yetişen dağ mantarı için dağ ve ormanlara akın ediyor. Yağmursuz havada çıkmayan Dağ mantarının nerelerde yetiştiğini çok iyi bilen kırsal kesimlerde ki vatandaşlar, gelecek yılda oluşması için kökü ile birlikte sökmemeye özen gösterirken, bazı vatandaşlar tarafından ise bilinçsizce mantarların kökü ile birlikte sökülmesi bu bitkilerin yok olma tehlikesi ile karşı karşıya bırakıyor.

Özellikle orman alanlarda ve fındık bahçelerinde kendiliğinden yetişen dağ mantarı özenle toplanarak sofralarda ve dolaplarda yerini alıyor. Her evde farklı bir tarifi olan fakat kavurması ile tadı damakta kalan dağ mantarının kavurması, kızartması ve birçok farklı tarifi yapılıyor. Bu bitkiyi özenle toplayan vatandaşlar,

 

“Dağ mantarı ormanlarımızda, fındık bahçelerimizde dağlarda olan bir mantar türü. Özellikle bir dahaki sene olsun diye kökünü geride bırakıp öyle söküyoruz. Dağ mantarı yağmur yağmayan sıcak havalarda çıkmaz kesinlikle yağmur yağması önemli olan konulardan biridir. Sezonun ilk tirmitlerinden olan dağ kirmitleri  Ordu’da tezgahlarda satışa sunuldu. Dağ Kirmiti kilosu pazarlarda ve ilçemiz Fatsa tezgahlarında sezonun ilk Kirmiti olduğu için  kilosu 350 liradan satılıyor.Şu an az miktarda olduğu için fiyatı pahalı. Bollaşıncı fiyatı düşecektir.

Bu ürünü toplaması kadar yapması da meşakkatli. Dağ mantarı lezzetli olduğu kadar da faydalıdır. Dağ mantarının en bilindik faydalarında birisi D vitamini içeriyor. Daha birçok faydası var. Dağ mantarını özenle toplamak önemli çünkü bazı vatandaşlar zehirli mantarlarıda topluyor ve sonuç olarak yeyince zehirlenebiliyor. Vatandaşlar dağda gördükleri her mantarı yemesin, bilen bir insana danışıp yesinler. Çünkü bazı mantarlar zehirli ve mantar zehirlenmesi çok ciddi. Bizim toprağımız o kadar bereketli ki her damağa göre ürünü doğa kendisi yetiştiriyor. Önemli olan bu ürünlere sahip çıkmak.”dediler.

Haber: Engin Yüksel

#fatsasondakikahaber

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.