GAZETECİ DAMATTAN GELİNE ‘SÜSLÜ KOYUN’ JESTİ

Okuma Süresi:1 Dakika, 8 Saniye

Fatsa ilçesinde yıllardır sürdürülen Kurban Bayramı gelenekleri yaşatılıyor.

Gazeteci Damat kınalayıp süslediği koçu gelinin evine götürerek teslim etti. Asırlık gelenekte damat koyuna ‘Senin için kurban olurum’ notuylada gelinden tam not aldı.

Ordu’da gazetecilik yapan Müjdat Hülür geçtiğimiz Mayıs ayında meslektaşı Sema Yeni ile nişanlanarak evliliğe giden yolda ilk adımı attı. Gazeteci Damat nişanlısının Kurban Bayramını ise unutulmaya yüz tutmuş olan asırlık gelenekle kutladı. Oldukça ihtişamla düzenlenen kutlamada damat ile ailesi özenle süslenip, kınaladıkları koçu gelinin baba ocağına götürerek, gelin Sema Yeni’ye teslim etti.

 

“SENİN İÇİN KURBAN OLURUM”

 

İlçede unutulmaya yüz tutmuş geleneğin yaşatılması için kurbanlık koç hediye etmenin aslında önemli mesajlar içerdiğini ifade eden Gazeteci Damat Hülür, “Bu gelenek asırlardır günümüze gelmesine rağmen maalesef son yıllarda unutulmaya yüz tuttu. Konuya dikkat çekmek için böyle bir etkinlik düzenledik. Araştırmamıza görede bu gelenek çok güzel bir mesaj içeriyor. Burada damat geline aslında ‘Senin için kurban olurum’ sözünün en güzel anlatma yoluymuş. Bende sevdiğime kurban olmaya hazır olduğu göstermek istedim. Hem geleneklerimiz yaşatmak hem de bu mesajı vermek için kurbanlık koç hediye ettim.” diye konuştu.

 

GELİNDEN DAMADA ‘TAM NOT’

 

Gazeteci gelin Sema Yeni ise nişanlısı Müjdat Hülür’ün süprizine çok mutlu olduğunu söyleyerek: “Böyle anlamlı bir hediye alacağımı tahmin etmiyordum. Mesleğimiz gereği benzer haberler yapıyorduk. Ama nişanlımın bu hediyesini ömrüm boyunca unutmayacağım. İnşallah bundan sonraki bütün bayramları aynı çatı altında birlikte kutlarız.” şeklinde konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.