“ GRİBAL ENFEKSİYONLAR SON AYLARDA YÜKSELİŞE GEÇTİ “

Okuma Süresi:2 Dakika, 5 Saniye

Havaların soğuk gitmesi veya hava sıcaklıklarının bir sıcaklaşması bir soğuması vatandaşlarda yoğun bir gribal enfeksiyona neden oldu. Vatandaşların bazıları tedbirsiz davranıp hastalığı ağır geçiriyor kimisi de aktarların kimisi de hastanelerde doktorların yolunu tutuyor.

Mide bulantısı, karın ağrısı, yüksek ateş ,boğaz ağrısı ,halsizlik gibi gribal enfeksiyon geçiren vatandaşlar uzmanlar ve aktarlar tarafından söylenen içerisinde kış çayları ve bitkileri olan yüksek vitaminli ve bağışıklığı güçlendiren karışımları ve çayları tercih ediyor. İlçemiz esnaflarından AWE Cemre Aktar Bitkisel Ürünler sahibi Fatih ÖZ bu süreçte vatandaşlar ne yapabilir, ne kullanabilir ,polenin faydaları nelerdir şu ifadelerle anlattı ;

“Bu sene havaların soğuk gitmesi kış ayı olmasına rağmen havaların bir yağışlı bir sıcak bir soğuk olması enfeksiyonlara sebep oldu. Dönem olarak mevsim geçişleri dediğimiz bu mevsim atlamalarındaki genelde yaygın olarak gribal enfeksiyon şikayetleri her sene olduğu gibi artıyor. Bu sene yaz gecikti kış uzadı maalesef ve vatandaşlarımız bir sıcak hava bir soğuk hava enfeksiyonlara yakalanıyor ve bu şikayetler fazla görünüyor. Tabiki gripten korunmak çay vs değil ellerimizi temiz tutarak bulunduğumuz ortamı temiz tutarak ve sık sık havalandırarak öncelikle bunlara da dikkat ederek sonrasında da bitki çaylarıyla bunları destekleyebiliriz. Yaygın olarak zencefil, zerdeçal , kış çayları içerisinde ıhlamur, kuşburnu , nane, kekik,ada çayı gibi zengin bitki harmanı olan bu hususta hazır çaylarımız var.

Bunlar hem korunma amaçlı hemde gribal enfeksiyon söz konusu olduysa hastalığı atlatmak için kullanılabilinecek bizimde önerdiğimiz çaylardır, yaygın olarakta kullanılıyor hem vatandaşların talebi ve araştırması doğrultusunda hemde bizim bu çayları önermemiz doğrultusunda yaygın olarak kullanılıyor. Tabikide her şeyin fazlası da zarar bu çayları da olduğundan fazla kullanmak sakıncalı olumsuz etkenlere yol açabilir.Baharın gelmesiyle arının en değerli maddelerinden biri olan polende oluşmaya başladı. Polen genel olarak temelde bağışıklık güçlendirici özelliğiyle ön plana çıkar ve tek tam gıda olarak bilinir. Çünkü magnezyum, mineral ve vitaminler olarak çok zengin, değerli ama değeri az bilinen bir besin. Neredeyse alerjisi olmayan herkesin tüketmesi gereken hem hastalıklardan korunmak hem bağışıklığı zinde tutmak desteklemek adına bir tatlı kaşığı veya yetişkinler için iki tatlı kaşığı kadar günlük polen tüketimini öneriyorum ve uzmanlarda öneriyor. Bu hususta eksikliğimiz biraz az araştırıyor olmamız veya az dinliyor olmamız aslında basit bir araştırmayla da özellikle polen konusunda bu besinin ne kadar değerli olduğunu ve sağlıklı olduğunu görebiliriz.

Tabi griple ilgilide soğuk algınlığıyla grip olmadan önce tüketirsek vücudumuz gribe soğuk algınlığına karşı bağışıklığı güçlendiriyor. Grip veya soğuk algınlığı bile olunduysa polen kullanıldığı zaman enfeksiyonu vücuttan atma kolaylaşıyor. Yani tedbiren yakalanmadan önce kış çayları, polen gibi ürünleri gribal enfeksiyonu yaşamadan kullanmak ve bağışıklığı güçlendirmek daha iyi oluyor. İnşallah bu hususlarda insanlarımız daha bilinçli olurlar ve hastalanmazlar.” ifadelerinde bulundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.