“ORDU’NUN GELECEĞİNİ ÇOK İYİ GÖRÜYORUM”

Okuma Süresi:1 Dakika, 0 Saniye

 

Ordu’nun geleceğini çok iyi gördüğünü ifade eden OBB Başkanı Mehmet Hİlmi Güler, tüm zenginliklere sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti.

Fındık başta olmak üzere var olan zenginliklerin daha iyi kullanılması gerektiğini vurgulayan Başkan Güler, şöyle konuştu:

“Ordu’nun geleceğini çok iyi görüyorum. Müthiş bir zenginliği var ama birçoğumuz bu zenginliğin farkında değiliz. Topraklarımız çok bereketli. Ama sadece bir ay fındık topluyoruz, 11 ay boş kalıyor. Bu müthiş bir zenginlik. Burada her şey yapılabilir. İkinci, üçüncü ürün alınabilir. Bir diğer taraftan fındığın hakkını vermemiz gerekiyor. Bizim yabancı bir firma ile ilgili çalışmalarımız var. Rekabet Kuruluna başvurduk. Fiyatta revize yaşandı. İlk defa fiyat revize edildi. Ordu’ya geldiler ve 5 saat görüştük. Benim asıl dikkatinizi çekmek istediğim konu. Fındığın önünde durmazsak diğer iller bizi geçebilir. Samsun bu konuda ön plana çıkıyor. Orada şu an tütün ve pirincin yerine fındık dikiliyor. Maliyetleri düşük. Altına ağ sererek toplanıyor. Biz hala eski usullerle gidiyoruz. Bizim 200 yıldır fındıktaki tek yeniliğimiz patoz. 200 yıldır fındıkla uğraşıyoruz sadece patozu kullanıyoruz. Patozdan başka yeniliğimiz yok. Bu duruma gelecek vurgusu için de dikkat çekmek istiyorum. Çünkü fındık bizim her şeyimiz. Fındıktan katma değerli ürünlere gitmemiz gerekiyor. Fındık kabuğundan aktif karbon ve çikolata üretimi gibi. Bu çok önemli.” İfadelerinde bulundu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.