FATSA’DA TARIMDA İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI 

Okuma Süresi:1 Dakika, 16 Saniye

 

Başkan İbrahim Etem Kibar duyurdu:

“Fatsa Belediyesi, Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Fatsa Ziraat Odası, Fatsa İlçe Tarım Müdürlüğü, Ofi Gıda işbirliğiyle yürütülecek “Fatsa Genç Çiftçilerimizle Buluşuyor, Ülke Tarımına Katkı Sağlıyor” Projesi  İşbirliği Protokolünü imzaladık.

-Eğitimli Çiftçi Sayısını Artırmak: Bölgemizde eğitimli ve sertifikalı çiftçi sayısında %10’lik bir artış hedefliyoruz.

-Profesyonel Tarımı Teşvik Etmek: İlçemizde profesyonel tarım yapan çiftçi sayısını artırarak tarım sektörümüzü güçlendirmeyi amaçlıyoruz.

-Verimli Arazi Kullanımı: Çiftçilerimize, tarım arazilerini en verimli şekilde kullanmaları için gerekli eğitimleri sağlayarak, verimliliği artırmayı amaçlıyoruz.

-Modern Tarım Aletlerinin Kullanımını Yaygınlaştırmak: İlçemizde modern tarım aletlerinin kullanımını teşvik ederek, tarım işlerini daha etkin hale getirmeyi hedefliyoruz.

-Gıda Krizleriyle Baş Etme Bilinci: Dünyada ve ülkemizde meydana gelen gıda krizleri ve bu tür olaylarla nasıl başa çıkılacağı konusunda çiftçilerimizi bilgilendirmek istiyoruz.

-Yeni Çiftçi Yetiştirme: İlimiz genelinde yaşanan dış göçlerin tersine çevrilmesini sağlamak ve bölgede yeni çiftçi sayısını artırmak amacıyla çalışmalar yürütmeyi planlıyoruz.

-Modern Tarım Yöntemleri Eğitimi: Çiftçilerimizi geleneksel yöntemlerle arazilerini gübreleme, ilaçlama ve bakımını yapmak yerine modern yöntemlerle yapmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

-Yerel Ürün Çeşitliliği: İlçemizde ve bölgemizde yöresel ürün çeşitliliğini ve coğrafi işaretli ürün sayısını artırarak, yöresel tarım ürünlerini daha geniş kitlelere tanıtmayı amaçlıyoruz.

-Toprak Analizi Artışı: Bölgede toprak analizi sayısını artırarak, toprağın doğru şekilde gübrelenmesi ve ilaçlanmasını sağlamak istiyoruz.

Bu işbirliği protokolü imzalayarak projenin hayata geçmesini sağlayan İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Saygın Atinka’ya, İlçe Tarım ve Orman Müdürümüz Vedat Aydoğan’a, Fatsa Ziraat Odası Başkanımız Haydar Gürsu’ya ve Ofi Fabrika Müdürü Hakan Karadağ’a şükranlarımı sunuyor, emeği geçen herkese şahsım ve çiftçilerimiz adına teşekkür ediyorum.” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.