GALDİRİK’İN FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Okuma Süresi:49 Saniye

Galdirik otunun şifası Osmanlı Döneminden beri biliniyormuş. Karadeniz Bölgesinin vazgeçilmez lezzetlerinden Ordu’da genellikle galdirik olarak adlandırılan otun geçmişini araştıranlar bu bitkiye hayran kalıyorlar.

Genellikle boş arazilerde, ormanlık alanlarda yetiştiği bilinen ve günümüzde turşusu ve kavurması ile sofralarda yerini alan kaldirik, sağladığı şifalar ile artık sofralardan hiç eksik olmayacak gibi duruyor.

Osmanlı döneminden günümüze kadar gelen ve hala Karadeniz Bölgesinin eşsiz lezzetlerinden olan kaldirik otunun ise faydaları saymakla bitmiyor. Sofralarımızın vazgeçilmez lezzeti kaldirik otunun faydaları ise; İdrar yolları hastalıklarına fayda sağlar, iyi bir idrar söktürücüdür; idrar yollarını açar.

Soğuyan havalarla birlikte bünyemize misafir olan bademcik ve boğaz iltihaplanmalarına iyi geldiği söylenir. Sigara tiryakileri için de etkili bir balgam söktürücü olduğu bilinmektedir.

Yatıştırıcı ve doğal bir bitki oluşuyla, uykusuzluk ve stresin bitkisel tedavisinde kullanılabilir.

Kırgınlık, halsizlik ve soğuk algınlığı gibi olumsuz durumlarda tüketildiğinde ter atar, toksinlerden arındırarak vücudu yeniler.

Kaldirik faydaları arasında öksürüğe iyi gelmesi de yer alır.Tohumundan elde edilen saf kaldirik tohumu yağı, sivilce ve çatlak izlerini gidermeye yardımcı doğal bir yöntemdir. olarak sıralanıyor.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.