PORTAKAL, GRİP ve SOĞUK ALGINLIĞINA İYİ GELİR

Okuma Süresi:1 Dakika, 16 Saniye

C vitamini deposu ve turunçgiller ailesinden olan portakal, mandalina, greyfurt ve limon pek çok hastalığa çare oluyor.

Kış mevsiminin gelmesiyle birlikte vücut direncimizi arttırmak için bol bol C vitamini tüketilerek, vücut direnci arttırılması tavsiye ediliyor.
Turunçgiller ailesinden olan portakal, mandalina, greyfurt ve limon bin bir hastalığa çare oluyor.
Fatsalı Pazarcılar, turunçgillerin kış mevsiminin meyvesi olduğunu ekim ayının ilk haftası satılmaya başladığını ve mayıs ayının son haftasına kadarda satışının devam ettiğini söylediler.
Bol miktarda C vitamini içeren meyvelerin grip, soğuk algınlığı, halsizlik gibi hastalıklara iyi geldiğini söyleyen Pazarcılar, “Portakal, grip, soğuk algınlığına iyi gelir. Cilt güzelliğinde etkilidir. Romatizma, astım, bronşit gibi hastalıklara ve kalp hastalıklarına iyi gelir” dediler.

Mandalina ve portakalın lifli meyveler olduğunu belirten Pazarcılar bu meyveleri soyduğumuz zaman içlerinde beyaz liflerin olduğunu, bunların gribe çok iyi geldiğini vurguladılar.
Pazarcılar, “Mandalina da portakalla aynı özellikleri taşımaktadır. Gribe, soğuk algınlığına ve kalp hastalıklarına iyi gelir” dediler.
Greyfurdun da C vitamini içerdiğini yalnız greyfurdun besin değeri olarak farklı yanı olduğunu söyleyen Pazarcılar, “Greyfurdun suyunu sıkıp her sabah içtiğimizde kilo verdirir. Şeker hastalığı için iyidir. Hazmı düzenler. İdrar söktürücüdür. Yorgunluğu giderir ve kan dolaşımını düzenler” dediler.
Limonun da turunçgil ailesinden olduğunu söyleyen pazarcılar limonun faydalarını ise, “Limon tansiyonu düzenler, elleri tırnakları güçlendirir, kanı temizler ve hazmı kolaylaştırır. Yemeklere ve çorbalara ekşimsi bir tat verir. “ dediler.
Bir meyvenin iyi olup olmadığının renginden anlaşıldığını söyleyen Pazarcılar,  “İyi meyve kendini gösterir. Bir meyvenin ezik ya da çürük olduğu ilk bakışta anlaşılır. Turunçgiller de renginden kendini belli eder. Kırmızımsı veya sarıdır. Sapsarı olanlar genellikle ekşidir. Kırmızı olanlar genelde tatlıdır” dediler.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.