KARADENİZ’İN ALTINI MISIR UNU

Okuma Süresi:1 Dakika, 30 Saniye

Karadeniz’in vazgeçilmez lezzetlerinden mısır unu için bir yarış var.

Kara lahanadan, balığa; ekmeğinden, tatlısına kadar her yemekte ve her üründe kullanılan mısır ununu artık eskisi kadar çok üreten bulunmuyor.
Market raflarında dahi gördüğümüz bu unların organik ve doğalını arayan vatandaşlar ise kırsal mahallelerde yaşayan vatandaşlardan un talep ediyorlar. Köylerden şehre göç, tarımın bitmesi mısır ekimini azalttı. Çoğu çiftçiler kendilerine yetecek kadar mısır ekip, süt halindeyken tüketmeyi tercih etmesi nedeniyle de mısır unu üretimi bir o kadar azaldı.
Fatsa ilçesi Bolaman Mahallesinde mısır unu yapan Erol Günay ise vatandaşların taleplerine yetişemediğini açıkladı.

Özellikle fırın mısır ununun çok fazla istendiğini söyleyen Erol Günay, “Mısır unu yapmak çok kolay bir iş değil. Özenle ekmek, mısırı yetiştirmek ve tam olgunluk zamanında toplamak gerekiyor. Sonrasında ise yaş mısırların fırınlanma süreci var ve o göründüğü kadar basit hiç değil. Bu mısırlar toplanıyor, temizleniyor, fırınlanıyor, ayıklanıyor en son un olma seviyesine geldiğinde değirmenlerde özenle un oluyor. Fırın mısırı ununu yapmak çok meşakkatli bir iş. Ama lezzetini bilen vatandaşlarda mısır unundan vazgeçemiyor. Şuan da merkez mahallelerden ve kırsal mahallelerden çok talep var.” dedi.
Fiyatını duyanların tepki gösterdiğini söyleyen Erol Günay, “İnsanlarımıza bu süreci anlattığımızda sanki bir günde oluyor sanıyorlar. Bu mısırın ekiminden, un haline gelene kadar bir emek var. Günümüzde bir paket sigara alırken kimse fiyatına bakmıyor.” diyerek tepki gösterdi.
Fırın mısırının kokusunun ve aromasının daha farklı olduğunu ve saklamak için nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlatan Günay, “Fırın mısır unu kara lahana kattığınızda onun has çorba olduğunu anlarsınız, balıkta kızarttığınızda nar gibi olur. Zaten renginden de anlayacağınız gibi mısır unu çok kıymetli bir altındır. Ama alan vatandaşlar en büyük hatayı aldıktan sonra bu unu poşette tutarak yapıyor. Mısır ununu cam kavanozda ya da ağzı kapaklı bir kapta bekletmelisiniz. İsteyen buzdolaplarına koyabilir. Uzun süreli saklama imkanı olur. Sıcakta bekleyen unlar belli zamandan sonra böceklenme yapar.” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.