Kestane tam bir sağlık deposu

Okuma Süresi:53 Saniye

Kış aylarının vazgeçilmez yiyeceklerden biri olan kestanenin satışlarında artış oldu.

Kestane satıcıları kış mevsiminin gelmesiyle birlikte köşe başlarında kurdukları kestane ocaklarında satış yapıyor. Satışlarının akşam saatlerinde biraz arttığını ifade eden kestane satıcıları ,“Sabah saatlerinde kestane satışlarımız durgun; ama akşam saatlerinde daha fazla satıyoruz.  Satışlara daha bir hafta  önce başladık. Umduğumuz gibi satış yapamasak bile halimizden memnunuz” dediler.

Soğukta dışarıda olmanın çok zor olduğunu söyleyen kestaneciler “Kış aylarında kestane satmaya başlıyoruz. Havalar soğudukça satışlarımız da artıyor. Bu nedenle tezgâhlarımızın üzerinde ocakta pişirdiğimiz kestanelerden de satıyoruz. Böylece hem biz ısınıyoruz hem de müşterilerimizi ısıtıyoruz” dediler.
Kestane satıcıları; Kestanenin nişasta, mineral tuz, özellikle potasyum ve diğer besinsel değerleriyle kış mevsiminin olumsuz şartlarına, fiziksel ve zihinsel yorgunluklara karşı paha biçilmez bir sağlık kaynağı olduğunu belirttiler.
Kestaneyi çiğ olarak alıp evinde pişirmek isteyenlere önerilerde bulunan Kestaneciler: “Kestaneleri pişirmeden önce, keskin bir bıçağın ucuyla üst taraflarına derince birer çizik atın. Daha sonra kestaneleri yıkayıp, kuruladıktan sonra sobanın üzerinde ya da mangalda pişirebilirsiniz. Ayrıca, gazlı ocak üzerinde teflon tavada da kestane pişirmeniz mümkün. Kestane kebabı özellikle kış gecelerinin vazgeçilmez keyiflerinden biridir” dediler.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.