SAĞLIKLI VE KALİTELİ YAŞAM, SIFIR EMİSYON İÇİN PEDAL BASTILAR

Okuma Süresi:2 Dakika, 18 Saniye
Fatsa Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü organizesinde Avrupa Hareketlilik Haftası nedeniyle daha temiz, daha sağlıklı bir kent özlemine dikkat çekerek, fosil yakıt kullanımının, enerji kullanımının, tüketim alışkanlığının minimize edilerek şehirlerde yeşil alanların, bisiklet ve yaya yürüyüş alanlarının artırılarak sürdürülebilir ulaşım modellerinin olduğu sağlıklı ve kaliteli yaşamı hedeflemeye dikkat çekmek amacıyla Sıfır Emisyon için Dünya için Harekete Geç Bisikletini Kap Gel etkinliği düzenledi. Fatsa Belediyesi’nin, “Bu seneki teması olan “Enerjini boşa harcama ve “şehrini keşfet çağrısına 7’den 70’e ilgi büyük oldu.
Fatsa Belediye binası önünden başlayan ve Bolaman Köprüsüne kadar devam eden ve Atatürk Parkı Amfi Tiyatro’da sona eren bisiklet turu etkinliğinde hem çocuklar hem de büyükler eğlenceli bir gün yaşadı.
Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, Belediye Başkan Yardımcıları Ruhi Özbay, Ercan Yurttaş’ da bizzat bisiklet turu etkinliğine katıldılar.
“ÇOK GÜZEL BİR FARKINDALIK OLUŞTU”
Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar etkinlik sonunda yaptığı konuşmada, “Avrupa Hareketlilik Haftası etkinliği kapsamında Dünya İçin Hareket Et Sloganıyla Fatsa Belediyemizdeki çalışma arkadaşlarımız güzel bir etkinlik düzenledi. Biz de bunun çağrısında bulunmuştuk. Bu çağrıya bu kadar yoğun bir ilgi olacağını düşünmemiştik. Birçok bisiklet sever gençlerimiz, çocuklarımız, ailelerimiz bugünkü etkinliğe katıldılar ve güzel bir farkındalık oluştu. Hem sıfır emisyon, hem hareketlilik hem de sağlıklı yaşam açısından çok güzel bir farkındalık oluştu. Ben bu güzel etkinliğe katılan tüm bisiklet severlere ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum. Şehrimizde yeni yaşam alanlarının, yeni bisiklet yollarının, yeni yürüyüş alanlarının gerekliliğini de bu etkinlik vesilesiyle görmüş olduk. Herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Fatsa Bisikletçiler Dernek Başkanı Turgay Elmalı ise, “Fatsa’da böyle bir organizasyonun düzenlemesi çok güzel bir şey. Bildiğim kadarıyla ilk defa düzenleniyor. Tabii ki çok güzelde katılım çok güzeldi. Daha da fazla olacağının zamanla gelişeceğini düşünüyorum. İnşallah daha iyileri olacak.” diye konuştu.
“HER KONUDA TÜKETİMİ AZALTALIM, GERİ DÖNÜŞTÜRELİM, TOPLU TAŞIMAYI TERCİH EDELİM”
Organizyonu düzenleyen Fatsa Belediyesi İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürü Derya Özcan Ateşli’ de, “Bu hafta Avrupa Hareketlilik Haftası. Bütün dünya ülkelerin aslında birlikte hareket ederek, aslında çevreye karşı tüm insanlığa dikkat çekmek amacıyla ve önlemleri artık almak amacıyla yapmış olduğu bir farkındalık etkinliği. Özellikle küresel ısınmaya sebep olan fosil yakıtların azaltımı, özellikle toplu taşımaya teşvik, bireysel araçların artık kısa mesafelerde kullanılmaması, enerji tasarrufu. Biliyorsunuz enerji ne kadar çok tüketirsek çevreyi o kadar fazla kirletmiş ve karbon salımını o kadar atmosfere yüksek yapmış oluruz. Bunu azaltmak için böyle bir ilçemizde farkındalık etkinliği düzenleyelim istedik. Tüm katılımcılara çok teşekkür ediyorum. Çoluk çocuk 7’den 70’e gerçekten güzel bir etkinlik oldu. Umarım her konuda tüketimi azaltalım, geri dönüştürelim, toplu taşımayı tercih edelim onun dışında enerji tasarrufu yapalım, yeniden kullanalım ve tüketimi azaltalım toplum olarak. Çünkü artık bunu görev ve sorumluluk haline getirebilmeliyiz ki ve bireysel, bölgesel değil, küresel anlamda tüm dünya ülkeleri olarak eş zamanlı birlikte hareket ederek yapmalıyız ki dünyamıza sahip çıkabilelim.” şeklinde konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.