KAYNAK, MOĞOLİSTAN HEYETİNİ AĞIRLADI

Okuma Süresi:1 Dakika, 31 Saniye
AK Parti Ordu Milletvekili İbrahim Ufuk Kaynak, Türkiye – Moğolistan Parlamentolar Arası Dostluk Gurubu Kurucu Başkanı sıfatıyla Moğolistan heyetini Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde ağırladı.
Kaynak’a toplantıda AK Parti Ordu Milletvekili Mustafa Hamarat ile AK Parti Çorum Milletvekili Yusuf Ahlatçı eşlik etti. Samimi bir havada gerçekleşen toplantıda Moğolistan Ulusal Meclisi Güvenlik ve Dış Politika Daimi Komisyonu Başkanı Enkh-Amgalan Byambasuren Moğolistan – Türkiye ilişkilerinin çok önemli olduğunu ifade etti.
“DÜNYA TİCARETİNE YÖN VEREBİLİRİZ”
AK Parti Ordu Milletvekili İbrahim Ufuk Kaynak ise iki ülke arasındaki binlerce yıllık tarihi bağları hatırlatarak, ticari ve stratejik işbirliğinin artması gerektiğine dikkat çekti. Günümüzde dünya ticaretinin yüzde 80’inin okyanuslardan gerçekleştiğine dikkat çeken Kaynak, “Bizler çok değil 500 yıl öncesine kadar dünya ticaretine yön veriyorduk. İpek ve Baharat yolları bunun en büyük örneğidir. İşte bu noktada işbirliğimizin güçlenmesi bu önemli ticaret karayollarının yeniden canlanması için çok kritik bir öneme sahip. Dost ve kardeş Moğolistan’ın kalbimizdeki yeri ayrıdır. İlişkilerimiz yüzlerce yıl öncesine dayanmaktadır. Aramızdaki köklü bağlar dün ve bugün olduğu gibi, gelecekte de ilişkilerimizin güçlü temeller üzerinde yükselmesinin teminatı olacaktır” şeklinde konuştu.
“TERÖRLE MÜCADELEDE İŞBİRLİĞİMİZ ÇOK ÖNEMLİ”
Kaynak terörle mücadelede işbirliğine de atıfta bulunarak: “Terörle mücadele ise işbirliği ve eşgüdümden ödün vermeden, rehavete kapılmadan yürütmemiz icap eden kritik bir güvenlik başlığıdır. Teröre karşı mücadelede dostlar arasında ortak anlayış elzemdir. Bu vesileyle, ülkemizde 2016 yılında yaşanan FETÖ darbe girişimi karşısında verdiği kararlı ve ilkeli destek için Moğol Hükümetine teşekkürlerimizi yineliyoruz. FETÖ’nün Moğolistan’daki varlığının son kalıntısı olan okullar meselesinin de bir an önce çözüme kavuşmasını diliyoruz” dedi.
Moğolistan Ulusal Meclisi Güvenlik ve Dış Politika Daimi Komisyonu Başkanı Enkh-Amgalan Byambasuren ise terörle mücadele ve hukuk başta olmak üzere her alanda Türkiye ile işbirliğini sürdüreceklerini kaydetti. Byambasuren ayrıca, ulusal gıda güvenliği, modern tarım ve hayvancılık gibi konularda Türkiye’yi örnek aldıklarını da sözlerine ekledi.
Toplantı karşılıklı hediye takdimi ve hatıra fotoğrafı çekilmesinin ardından tamamlandı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.