Vali Sonel, Fatsa METİP Alanında İncelemede Bulundu

Okuma Süresi:1 Dakika, 27 Saniye

Vali Tuncay Sonel, Fatsa ilçemizin Saraytepe mahallesinde bulunan Mevsimlik Tarım İşçileri Geçici Konaklama Alanı(METİP)’nda incelemelerde bulundu.

Beraberinde, Fatsa Kaymakamı Avni Kula, Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar ile birlikte Doğu ve Güneydoğu Anadolu illerinden her yıl fındık toplamak amacıyla Ordu’ya gelen mevsimlik tarım işçilerinin geçici olarak konakladıkları METİP alanına giden Vali Sonel, burada bulunan tesisleri gezerek, tesislerin durumu hakkında Fatsa Kaymakamı Avni Kula ve Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar’dan detaylı bilgi aldı.

Fatsa METİP alanında yaptığı incelemenin ardından açıklamada bulunan Vali Sonel,  “Ağustos ayının ilk haftasında yeşil altın diye tabir ettiğimiz fındığın toplanması için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinden 25 bin civarında kardeşlerimiz ilimize geliyor. Fındık üretiminde Türkiye ilk sırada, ülkemizde de fındık üretimi bakımından 240 bin ton üretimle Ordu birinci sırada geliyor. Bizler de hem kaymakamımız, hem de belediye başkanımızla birlikte METİP alanında incelemelerde bulunduk” dedi.

“Mevsimlik tarım işçisi kardeşlerimizin kalacak yerlerinin daha düzgün, daha yaşanılabilir olması için bizler de devletimiz olarak bütün tedbirleri alıyoruz” diyen Vali Sonel, “Altınordu, Ünye ve Fatsa’daki METİP alanlarıyla ilgili kıymetli kaymakam arkadaşlarımız, belediye başkanlarımız ve çalışma arkadaşlarımızla birlikte güzel bir hale getiriyoruz. Bunun için Fatsa’da bulunuyoruz. METİP alanını ilimize gelecek olan tarım işçisi kardeşlerimize yakışır bir vaziyette düzenleyip, onları yine geçici olarak Ağustos ayı süresince misafir edeceğiz” şeklinde konuştu.

Mevsimlik tarım işçilerinin çocukları ile birlikte geldiğini belirten Vali Sonel, çocukların öğrenimlerine devam edebilmesi için devlet olarak her türlü tedbirin alındığının özellikle altını çizen Vali Sonel, ayrıca Altınordu ve Ünye’de de mevcut METİP alanlarında sağlık ocağından okullarımıza kadar çocuklarımızın hoşça vakit geçireceği, öğrenimini güzel bir şekilde yapabilecekleri mekanların oluşturulduğunu sözlerine ekledi.

Vali Tuncay Sonel, ”Bu konuda da hem Milli Eğitim camiamız, hem Çalışma Bakanlığımız, hem de çalışma arkadaşlarımızla birlikte tarım işçisi olarak gelen kardeşlerimizin yanındayız” diyerek, konuşmasını tamamladı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.