FINVER PROJESİ İLE VERİM YÜZDE YÜZ ARTTI

Okuma Süresi:53 Saniye
BAŞKAN GÜLER’İN PROJESİ ÜRETİCİNİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRÜYOR
Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in, göreve başladığı günden itibaren klasik belediyeciliğin dışına çıkarak hayata geçirdiği farklı çalışma metotları ile üreticilerin yüzü gülüyor. Bu kapsamda Ordu’nun en önemli tarım ürünü olan ve Türkiye’nin ihracatında büyük paya sahip olduğu fındıkta birim alandan daha fazla ürün almak için Başkan Güler tarafından başlatılan Fındık Verimliliği (FINVER) Projesi, tüm hızıyla sürüyor.
Bu kapsamda üreticilerden 4 yıl önce kiralanan ve dekar başına 65 kg alınan bahçeler yapılan bakımlarla verim yüzde 100’ün üzerine artış sağlanarak 130 kg seviyelerine kadar çıktı. Artışın devam etmesi için üreticilerden kiralanan fındık bahçelerinde yeni sezon öncesi ilk defa uygulanan bentonit uygulaması yapılıyor. Fındıkta ilk defa uygulanacak olan bu yöntem ile fındık tarımında kimyasal uygulamaların önüne geçerek hem fındık için gerekli organik meralleri sağlanacak hem de bahçelerin kimyasallardan uzak tutulması hedefleniyor.
Öte yandan FINVER projesi kapsamında üreticilerden kiralanan bahçelerde verim artışı yüzde 100’ü bulurken projeye olan ilgi de arttı. İlk yıl 300 dönem olan rakam aradan geçen 4 yılda 1000 dönüme kadar çıktı.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.