6 Ay İçerisinde Ete Yüzde 300 zam geldi

Okuma Süresi:1 Dakika, 19 Saniye

Kırmızı ete 6 ay içerisinde yüzde 300 zam oranında zam geldi. Yem fiyatlarının fiyat artışı, besiciliğin azalması gibi etkenler yüzünden et fiyatlarında büyük artışlar yaşandı.
Düğün sezonunda eskiden 200-300 kilo kemiksiz et alan vatandaşlar şimdilerde ise 50-100 kilo anca alabildiğini ifade eden Fatsa Kasaplar ve Celepler Derneği Başkanı Mehmet Şükrü Gülmez, son zamanlardaki et fiyat artışları ve sebeplerini açıkladı.
Besicilerimize destek verilmesi gerekiyor
Başkan Gülmez, “Kırmızı et artış gösterdi, daha 1 yıl olmadan 6 ay içerisinde yüzde 300 oranında ete zam geldi. Yem fiyatları Cumhurbaşkanımız mayıs ayına kadar sabitleyeceğini söylemişti yavaş yavaş yine yemde artışlar başladı. Etin bu kadar fazla artış görmesinin sebebi bence yem fiyatlarının maliyetinin çok yüksek olması, insanların kar edemeyişi kazanç elde ediş az olması, bu senede hayvancılığın az oluşundan dolayı etin fiyatının pahalı ve artış göstermesine neden oldu. İnsanlar artık eskiden düğünlere 200-300 kilo kemiksiz et siparişi verirken bu senede 50-100 kilodan bahsediliyor, yani düğünlerde bile oda üç de bire düşmüş oldu. Et çok pahalandı altın değerinde oldu. İnsanlarımızda et alır durumda değil 1-2 kilo isteyen artık 250 gram, yarım kilo ister duruma geldi. Devletimizin yem konusunda hayvancılığa, bu işi yapanlara, geçimini bu şekilde sağlayanlara, besicilerimize destek vermesi lazım. Kasaplar olaraktan biz vatandaş siz kasaplar niye et fiyatını çıkarıyorsunuz, bizde ne kadara alıyorsak aynı zamanda benim besi çiftliğim var besicilikte yapıyorum, fiyatlar yüksek oluyor ama insanlara da bir şey diyemiyoruz. Nasıl alıyorsak öyle satıyoruz arada da zarar ediyoruz tabiki de mesela lokantaya et veriyoruz onlarda bu işten müzderifler bir tabak et yemeği yüzse öbürküsü hafta ete zam geliyor yüzyirmi’ye yüzelli‘ye çıkarıyor” dedi.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.