BAŞKAN GÜLER: “YARALARI BİRLİKTE SARACAĞIZ”

Okuma Süresi:4 Dakika, 8 Saniye

Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler Başkanlığında Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya belediye başkanları, meclis üyeleri ve basın mensupları katıldı. Toplantıya merkez üssü Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremde hayatlarını kaybedenlere rahmet, yaralılara da acil şifalar dileyerek başlayan Başkan Güler, depremin ilk anından itibaren yapılan çalışmaları değerlendirdi.

 

“BİZ DUYGUSUNU ÇOK CANLI BİR ŞEKİLDE ORTAYA KOYDUK”

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler, Ordu olarak 10 ili vuran deprem afetinde biz duygusunun çok canlı bir şekilde ortaya konulduğunu söyledi.

 

Bu süreçte duygudaşlık denen duygunun tam anlamıyla yaşandığın dile getiren Başkan Güler sözlerine şöyle devam etti:

 

“Tarihin en büyük felaketlerinden birisini ülkemiz yaşadı. Yine tarihi bir gün yaşıyoruz süreç devam ediyor. Bu elim olayda hayatını kaybedenlere Allahtan rahmet diliyorum. Acımız büyük. Yaralananlara geride kalanlara hem sabır hem de şifa diliyoruz. Allah bu gibi acıları bir daha yaşatmasın. Bu aradan gereken dersleri almamız gerekiyor. Çalışmalarımızı da sürdürmek durumundayız. Büyük bir gayret gösterdik. Hepinize teşekkür ediyorum. Ordu olarak önemli katkılarda bulunduk bunu sürdürmeye

devam edeceğiz. Bu binada gece gündüz kapıları açık tutarak gerekli çalışmaları yaptık. Sizlerin de desteğiyle bizler de faaliyetlerimizi sürdürdük. Tek tesellimiz biz duygusunu çok canlı bir şekilde ortaya koyduk. Bu işte insanlık ve değerler zincirinde Ordu’muz güzel bir çalışma yaptı. Temennimiz bundan sonra bunların olmaması. Bizler bununla ilgili vatandaşlık görevimizi yapacağız. Millet olmanın şuurunu birlikte göstereceğiz. Şu ana kadar Ordu güzel ve örnek çalışmalar yaptı. Bunu bize ulaşan ifadeler, benim ifadelerim değil. Tek tesellimiz Ordu’nun yaralarını sarma noktasında göstermiş olduğu örnek çalışmalar oldu. Duygudaşlık denen duyguyu tam anlamıyla yaşadık. Bunu birlikte başardık bundan sonra da birlikte başaracağız. Bütün milletimize tekrar baş sağlığı diliyorum.”

 

“532 KİŞİ 64 AİLE ORDU’YA GELDİ”

 

Deprem sonrası bölgeye göçlerin yaşandığını aktaran Başkan Güler, Ordu’ya 64 ailenin geldiğini belirtti.

 

Ünye Çınarsuyu Tabiat Parkı’nın depremzede çocuklara destek, psikolojik ve sosyolojik yönden destek verecek bir merkez olacağını da söyleyen Başkan Güler konuşmasını şöyle sürdürdü:

 

“Bu olayın iki tarafı var bir deprem öncesi dönem, bir de yeni dönem. Artık Türkiye eskisi gibi olmayacak. 10 şehrimizden göçler başladı. Bizde yoğun ilgi gören illerden bir tanesiyiz. Şu ana kadar 532 kişi 64 aile Ordu’ya geldi. Bölgede yaptığımız çalışmalarla dostluklarımızı perçinledik. Usulen ve esas olarak Malatya ile eşleşmiştik. Malatya’ya ilaveten Sayın Valimiz Adıyaman’a gitti. Sonrasında orası da listeye girdi. Biz bununla yetinmedik Adıyaman ve Malatya’ya ilaveten Hatay ve Kahramanmaraş’a da destekler gönderdik. Büyükşehir olarak 269 personel 212 tır ve kamyonla birlikte bölgeye katkıda bulunduk. 19 ilçemizin birbirinden kıymetli katkıları oldu. Hepsine de teşekkür ediyoruz. Çalışmalar bitmeyecek yeni normal dönemde yeni aileler ilimize gelecek. Oradaki çalışmalarımız bitmedi. Orda 269 kişimiz var. Ordu genelinden ise 1.882 personel bölgede. Ordu’dan toplam 488 adet iş makinası 134 tır ve kamyon yardım malzemesi gitti. Bunlar önemli katkılar oraya şimdi bir lojistik merkezi yapıyoruz. Acılar paylaşınca azalır. Biz tırlarla gönderdiğimiz malzemeleri orada araçlarımızla dağıttık. Adreslere taşıdık. Herkese ulaşmasını sağladık. İyi bir organizasyon oldu. Binaların tamiri ve denetimi için ekipler bölgeye gidiyor. Onları birlikte oluşturacağız. Gelenleri burada ağırlamak durumundayız. Gelen ailelerin çocukları için Ünye’deki Çınarsuyu tesisimizde belki de Türkiye’de örnek bir çalışma olacak onları orada ağırlayacak ve psikolog ve sosyologlarla onları destek olacağız. Onların psikolojilerini korumak ve gözetmek durumundayız. Maddi, manevi, şefkat Ordumuza yakışan müşfik yönümüzü göstereceğiz. Bugün onlara olan yarın bize olabilir.”

 

“ORDU’DA YAPI STOKU İLE İLGİLİ İNCELEMELERİMİZİ YAPIYORUZ”

 

Göreve geldiği günden bu yana deprem ile ilgili çalışmaların yapıldığını ifade eden Başkan Güler, Ordu’da yapı stoku ilgili incelemelerin de devam ettiğini vurguladı.

 

Başkan Güler, açıklamasında şunları kaydetti:

 

“Bu olayın birde bundan sonraki durumu var. Biz zaten 3,5 yıldır deprem konusunu meclisimize getirdik. Bunları tartışmıştık. Bizim İmar Dairemiz ve ilgili birimlerimiz çalışmalarını yapıyor. 19 ilçede 19 yerleşim yeri seçmiştik. Jeolojik çalışmalarımızda yapılmıştı. 11 ilçemizin imar planını yapmıştık. Bu noktada hassasiyetimiz var. Ne kadar az da olsa 2 depremi de burada hissettik. 772 muhtarımıza da bölgelerinde hasar olup olmadığını sorduk. Ordu ilinde depremin etkilerini inceliyoruz hem de kesik kolan ve kiriş varsa bunların incelemesini başlattık. Kuzey Anadolu Fay Hattı’nda yer alıyoruz. Ordu’daki özellikle Altınordu ilçemizde yapı stokunun çoğunun eski olduğunu biliyoruz. Bu anlamda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Türkiye’de deprem konusunda en hazırlıklı illerden birisiyiz bu çalışmalarla.”

 

BÖLGEDE GÖREV ALAN DAİRE BAŞKANLARI İZLENİMLERİNİ PAYLAŞTI

 

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in görevlendirmesi ile bölgede bulunan daire başkanları da izlenimlerini meclis üyeleri ile paylaştı. Toplantıda ayrıca yine ilgili daire başkanları yardım kampanyaları ve gelecekte yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdi.

 

OTURUM ÜCRETLERİ DEPREMZEDELERE BAĞIŞLANDI

 

Meclis toplantısında ayrıca alınan karar ile tüm meclis üyeleri 3 oturum ücretini depremzedelere bağışladı.

 

47 GÜNDEM MADDESİ GÖRÜŞÜLDÜ

 

İhtisas komisyonundan gelen raporlar ve dairelerden gelen tekliflerle toplam 47 gündem maddesinin görüşüldüğü meclis toplantısında 30 gündem maddesi meclis tarafından kabul edilirken 17 gündem maddesi ise komisyona havale edildi.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi Şubat ayı toplantısının 2. Birleşimi 17 Şubat 14.30’da Ordu Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleştirecek.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.