CAM SANATININ EN GÜZEL ÖRNEKLERİ ORDU’DA

Okuma Süresi:1 Dakika, 43 Saniye

CAM SANATI MERAKLILARININ YENİ ADRESİ: ORDU BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SICAK CAM ATÖLYESİ

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler’in şehre kazandırdığı ‘Sıcak Cam Stüdyosu’, cam üretim sürecinin baştan sona takip edilmesi ve dileyenlerin de bu sanatı öğrenmesi için imkân sunuyor. Gülyalı ilçesi Çikolata Park içerisinde faaliyetlerini sürdüren stüdyo açıldığı günden bu yana yerli ve yabancı misafirlerin ilgi odağı oluyor.

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mehmet Hilmi Güler öncülüğünde, klasik belediyecilik hizmetlerinin yanı sıra tarımdan turizme, enerjiden yazılıma kadar birçok alanda çalışma yürüten Büyükşehir Belediyesi, sanata da büyük önem veriyor.

 

CAM SANATI BU STÜDYODA İZLENEBİLİYOR

Bu doğrultuda Başkan Güler’in girişimleri ile Ordu’ya kazandırılan ve geçtiğimiz aylarda faaliyetlerine başlayan ‘Sıcak Cam Stüdyosu’ camın baştan sona serüvenini öğrenmek isteyenlerin uğrak noktası oluyor. ‘Sıcak Cam Stüdyosu’nda cam sanatçısı eşliğinde çelik cam üfleme ve şekillendirme piposu ile sıcak ve akıcı halde fırından alınan cama özel malzemeler kullanarak şekil veriliyor. Sanatçının elinde şekillenmeye başlayan cam, sürecin sonunda cam ile hayat bulmuş eşsiz eserlere dönüştürülüyor.

 

Cam Stüdyosunu ziyaret edenler için alana kurulan mini tribünlerle cam fırınlarını ve bu fırınları kullanarak cama hayat katan sanatçıları izleyebilme imkânı sunuluyor.

CAM SANATÇISI EMİR ÖZKAYA: “KARADENİZ İÇİN ÇOK ÖNEM ARZ EDİYOR”

Ordu Büyükşehir Belediyesi Sıcak Cam Stüdyosu sorumlusu olan Cam Sanatçısı Emir Özkaya, Başkan Güler tarafından Ordu’ya kazandırılan stüdyonun büyük önem arz ettiğini söyledi.

Stüdyonun Ordu için önemli bir kazanım olduğunu aktaran ve hayallerin cam sanatına dönüştüğünü ifade eden Özkaya, “Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’in büyük katkıları ile kurulan Sıcak Cam Atölyesi Karadeniz Bölgesi için ciddi bir önem arz ediyor. Cam yüzyıllardır popülerliğini koruyan bir malzeme. Atölyemiz bu açıdan da çok önemli. Atölyemiz bir üretim aynı zamanda eğitim ve yeni ürünlerin üretilebildiği bir tesis. Biz burada eğitimlerin yanı sıra bu sanata merak salanlara ve tasarımcılara imkân sağlıyoruz. Hayal ettiğimiz ürünleri gerçeğe dönüştürdüğümüz bir yer. Ayrıca burada gördüğümüz tribünlerde gösterilerde yapıyoruz. Cam sanatına ilgi duyan herkesi stüdyomuza bekliyoruz” dedi.

ORDU CAM SANATINDA İDDİALI OLMAYA HAZIR

Aynı zamanda yeni bir istihdam sağlayacak olan bu proje ile camın sanatsal olarak işlenerek imalatının gerçekleştirilip pazarlanması da sağlanacak.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.