-“FATSA’MIZI HER ALANDA MARKA YAPMAYI HEDEFLEDİK”

Okuma Süresi:7 Dakika, 26 Saniye

FATSA BELEDİYE BAŞKANI İBRAHİM ETEM KİBAR:

 

 

 

-“2023 FATSA’DA GÖZLE GÖRÜLEN YATIRIMLARIN YAPILDIĞI SENE OLACAK”

 

-“SPOR YATIRIMLARIMIZLA FATSA’MIZA 100 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPTIK”

-“100 YILLIK KALICI ALTYAPI HİZMETLERİ GERÇEKLEŞTİRDİK.

 -“FATSA’MIZIN DOĞAL GAZ İHTİYACININ YÜZDE 99’UNU TAMAMLDIK.

 

-GENÇLERİN GÜCÜ FATSA’NIN GÜCÜ PROJEMİZ CUMHURBAŞKANIMIZ TARAFINDAN ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ.

 

“SIFIR ATIK PROJESİNE ALDIĞIMIZ 750 BİN TL HİBE İLE BELEDİYE OLARAK 2 MİKYON TL’LİK YATIRIM YAPIYORUZ”

 

 

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, TV 52’de sunuculuğunu Fatma Meltem Naz’ın yaptığı Gündem adlı programın canlı yayın konuğu oldu.

 

Gündem programının canlı yayın konuğu olan Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, alt ve üstyapı yatırımlarından çevreye, eğitimden spora, kültür ve sanattan turizme her alanda Fatsa’yı marka bir şehir yapmayı hedeflediklerini söyledi.

 

Fatsa’nın önemli avantajlarının olduğuna işaret eden Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “ Bu şehir hepimizin. İstişare kültürü yönetim anlayışımızdır. İstişare başımızın tacı. Herkesin bu şehir için ortaya koyacağı mutlaka bir katkı vardır. Bu nedenle şehrimizin gelişimine katkı sağlayacak tüm kesimlerle istişareler yapıyoruz, fikir alışverişinde bulunuyoruz. Bu tür birlikteliklerimiz bundan sonra da sürecek” dedi.

 

“SAYIN VALİMİZ BİR FATSALI GİBİ SORUNLARIMIZLA BİRE BİR İLGİLENİYOR”

 

Sayın Valimiz Tuncay Sonel’in ne zaman kapısını çaldıysak gerçek bir Fatsalı gibi tüm sorunlarımızla birebir ilgilendi ve çözümü noktasında sonuçlar ortaya çıktı. Ben Sayın Valimize Fatsa’mızın sorunları ile ilgili birebir ilgilendiği için tüm hemşerilerimiz adına teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

 

“100 YILLIK KALICI ALTYAPI HİZMETLERİ YAPTIK”

 

Göreve geldiğimizden bugüne 42 aylık süreçte sorunların çözümüne yönelik kalıcı hizmetler gerçekleştirdik. Tüm altyapı kurumlarımızla Ordu Büyükşehir Belediyemiz, OSKİ, Telekom, AKSA YEDAŞ ile çok koordineli bir şekilde Fatsa’mızın tarihinde görülmeyen altyapı çalışmaları gerçekleştirdik, gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Kimsenin 40 yıldır girmeye cesaret edemediği caddelerde sil baştan yenilediğimiz, hiç altyapısı olmayan yerlere 100 yıllık kalıcı altyapı hizmetleri yaptık. Hem şehir merkezinde hem kırsalda önemli hizmetler yaptık. Sevgi Caddesi, Beyazıt Caddesi, Barbaros Caddesi, Ata Caddesi, Şerefiye Hamlık Caddesi Ayazlı, TOKİ, Fatih, Evkaf, Dolunay 1’inci ve 2’inci etap Topaloplu Caddesi begonit taş, sıcak asfalt, baskı beton kaldırım ve yol çalışmaları yaptık.

 

“CUMHURİYET TARİHİNİN EN FAZLA YOL ÇALIŞMASINI GERÇEKLEŞTİRDİK”

 

Fatsa’mız son yıllarda bir evrim geçiriyor diyebiliriz. Sadece Fatsa Belediyesi olarak 120 kilometrenin üzerinde beton yol yaptık. 89 mahallemizin her birinde ayrı ayrı beton yol çalışmalarımız devam ediyor. Cumhuriyet tarihinden bugüne kadar Fatsa’da 80 kilometre beton yol yapılmış biz göreve geldiğimiz andan itibaren 3,5 yıl içerisinde 120 kilometre beton yol yaptık. 29 mahallemizde 58 kilometre sıcak asfalt çalışmasını Büyükşehir Belediyemiz ile birlikte koordineli bir şekilde vatandaşlarımızın hizmetine sunduk. Göreve geldiğimiz anda Fatsa kırsalında sıcak asfalt yapımı 20 kilometreydi 3.5 yılda 58 kilometre sıcak asfalt yaptık.

 

 

“FATSA’MIZIN DOĞAL GAZ İHTİYACININ YÜZDE 99’UNU TAMAMLADIK.”

 

Fatsa’mızın doğal gaz sorununu çözüme kavuşturduk. Şehrimizdeki doğal gaz sıkıntısını neredeyse bitirdik. Doğal gaz eksikliğini %99 oranında tamamladık. Tüm okullarımızın doğal gaz dönüşümü sağlandı. Kurtuluş mahallemizin sahil cephesinde kalan 600 hanemizi doğal gaza kavuşturuyoruz.

 

GENÇLERİN GÜCÜ FATSA’NIN GÜCÜ PROJEMİZ CUMHURBAŞKANIMIZ TARAFINDAN ÖDÜLE LAYIK GÖRÜLDÜ.

 

Ankara Millet Bahçesi’nde Türkiye’nin en büyük gençlik organizasyonu tam bana göre festivali organizasyonuna gençlik faaliyetleri girişimcilik kategorisinde ödül aldık. Fatsa’nın Gücü Gençlerin Gücü, DOKA SOGEP programı kapsamında ilçe milli eğitim müdürlüğümüzün proje ortağı olduğu  1,5 milyon TL hibe desteği ile Kent Mobilyaları Üretim Tesisimizi kurduk. Fatsa’mızda ikamet eden öncelik meslek lisesi mobilya bölümü lise veya üniversite mezunu işsiz girişimcilik yönü açık 16-29 yaş arası 10 işsiz gencimizi ahşap ürünleri işleme konusunda eğiteceğiz. Ülkemizin ve ilimizin istihdam üretimine katkıda bulunulacak. Kendi imalathanemizde üretip çevre il ve ilçelerden gelen talepler karşılanarak belediye ekonomisine katkı sağlanacak.

 

“2023 GÖZLE GÖRÜLEN YATIRIMLARIN YAPILDIĞI SENE OLACAK.”

 

Şehrimizde çok büyük değişimler gerçekleşiyor. Çok büyük mega yatırımlar yapıyoruz. 2023 başı itibariyle 100 dönümlük Millet Bahçesi’nin Fatsa Belediyemiz öncülüğünde Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızın destekleriyle şehrimizde hizmete girecek olması, sadece Fatsa’mız değil, bölgemiz yeni bir yaşam alanına kavuşacak. Diğer taraftan Orman Bakanlığımızdan tahsis etmiş olduğumuz 100 dönümlük Çerkezler Tepesi Mesire Alanı olarak tabir ettiğimiz alanda Gençlik Ormanı, Şifa Ormanı ve Orman Okulu adı altında 3 farklı yaşam alanını 100 dönümlük alan içerisinde hayata geçecek. Bu iki projemizin maliyetleri 150 milyon TL’nin üzerinde olacak. Bu iki mega yaşam projesi ile Fatsa’mız cazibe noktası ve çekim merkezi olacak. Oto galericiler şehrimizin kronikleşmiş sorunlarından bir tanesi. Bu projeyi de 2023’ün ilk aylarında oto galerici esnaflarımızla, derneğimizle temellerini atmayı hedefliyoruz. Fatsa’mızda bu anlamda gözle görülür değişimin olacağı bir sene olacak.

 

“SPOR YATIRIMLARIMIZLA FATSA’MIZA 100 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPTIK”

Gençlerimizin geleceğine dönük güçlü adımlar atıyoruz. Spor ve gençlik şehri Fatsa’mıza 100 milyon TL üzerinde yatırım yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. 6 adet halı saha, 8 adet basketbol voleybol sahası,  bir adet yarı olimpik yüzme havuzu, bir adet il tipi gençlik merkezi, 3 adet tenis kortu ve FİFA standartlarında 500 kişi seyirci kapasiteli, soyunma odalı sentetik nizami ek saha yapıyoruz. Yine eski şehir stadyumumuzun tadilatı noktasında çalışmalarımız var. 750 kişilik seyirci kapasiteli tribün, aydınlatma ve skorboard ile stadımız modern bir hale gelecek.

“2 KAPALI TENİS KORTU, 2 KAPALI HALI SAHA, OKÇULUK KAMP ALANI YAPACAĞIZ.”

İlave spor yatırımlarımıza yaklaşık 40 Milyon TL olan yeni spor yatırımımızın 20 Kasım’da ihalesi olacak. 120 günlük yapım süresi var.

 

“KAYNAK ÜRETİYORUZ. SANAYİ DÜKKAN SATIŞLARINDAN 100 MİLYON TL GELİR ELDE EDECEĞİZ”

 

Görev süremizin sonuna kadar olan kaynak planlamamızı tamamladık. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan, Milli Emlak Genel Müdürlüğümüzden 20 dönümlük yer satın aldık. Buraya 150 tane dükkan yapacağız, bu dükkanlar bir nebze dükkan ihtiyacı olan esnaflarımıza bir çare olacak. Kasım ayı itibarıyla Özel Sanayi sitemizde 34 dükkanımızın satışını gerçekleştireceğiz. Diğer taraftan Dolunay mahallemizde Ayazlı bölgemizde ticari alan eksikliği vardı. Burada da ticaret merkezleri yapıyoruz. Dolunay’da 2 katlı bir iş merkezinde toplamda 5 bin metre kare bir alanda toplamda 27 tane dükkan yapıyoruz. Burası da Ocak ayı sonunda tamamlanmış olacak ve her iki proje tamamlandığında belediyemize 100 milyon TL gelir olacak.

 

“KARADENİZ’İN EN BÜYÜK KAPALI PAZAR YERİ ÇOK YAKINDA AÇILIYOR”

 

Fatsa Kapalı Pazar yerimizi bir yıl önce açılacak sözü vermiştik. Bir yıldır pazarcı esnafımız ve hemşirelerimiz sabırla bizleri bekliyor. Bu sabrın arkasında ortaya çok muhteşem bir proje ortaya çıktı. Bu sırada kaynak planlamamızdan doğan sıkıntılar oldu. Bugün ortaya çıkan eser bir kurum birlikteliğinden ortaya çıktı, bu kurumların üst çatısı Büyükşehir Belediye Başkanımız Dr. Mehmet Hilmi Güler’dir. Diğer taraftan Devlet Su işlerinin bu yatırımın yapılması için yapmış olduğu taşkın koruma bizim projemizin bedeline yakın bir yatırımla devreye alındı. Kapalı Pazar Yerimiz için Büyükşehir Belediyemiz 15 milyon, DSİ 10 milyon, Fatsa Belediyemizin 5 milyon TL üzerinde bir yatırımı var. Bugün Fatsa’da Karadeniz’in en büyük Kapalı Pazar Yerini Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde hizmete sunarken diğer taraftan da kurum birlikteliğinin şehrin çok kronikleşmiş bir problemini çözülmesi noktasında meyvesini görüyoruz. Kapalı Pazar Yerimizin açılmasıyla Ata caddesi de, çok vizyoner bir caddeye kavuşmuş olacak.

 

“KADINLAR İÇİN MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ PROJESİ”

Türkiye geneli 730 projenden ilk 10’ girerek yaklaşık 2 milyonluk Japonya Büyükelçiliği, Fatsa Belediyemiz, İlçe Milli Eğitim ve İŞKUR işbirliği ile hayata geçirdiğimiz Kadınlar İçin Mesleki Eğitim Projesi ile bölgemizin kalkınmasına ve istihdamına destek sağlıyoruz. Şu ana kadar 200 kişi istihdam edildi. Yıl sonuna kadar hedefimiz 300 kişi. OSB’miz bu anlamda Karadeniz’in en büyük istihdam merkezlerinden biri olacak.

“SIFIR ATIK PROJESİNE ALDIĞIMIZ 750 BİN TL HİBE İLE BELEDİYE OLARAK 2 MİLYON TL’LİK YATIRIM YAPIYORUZ”

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 2019 yılında Emine Erdoğan Hanımefendinin Global İklim Krizi ve Çevre Kirliliğine karşı alınacak tedbirleri  “Sıfır Atık Hareketi “ adı altında birleştirilmiş olan ve 81 İlde eş zamanlı başlatılan  “ilçemizde Sıfır Atık Toplama ve Ayırma Sisteminin Kurulması” Konulu proje ye istinaden Fatsa İlçemizde Sıfır Atık Sistem Kurulumu için; 5.334.906,00 TL lik Proje Hibe Dosyası Bakanlık tarafından Mart 2022 de uygun görülerek onaylandı. Hibe projenin içinde; 1 adet ATIK Getirme Merkezi: 1.200.000 TL 427 Adet Geri Kazanım Kumbarası, 3.026.576,00 TL, 7 Adet 8’ li Mobil Atık Getirme Merkezi 427.350,00 TL, 300 Adet 770’lik konteynır bulunmaktadır. 970. 000,00 TL, Hibe Projenin 750.000,00 TL si kullanılmış ve Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, Türkiye Çevre Ajansı Başkanlığı tarafından karşılanmıştır. Bununla ilgili olarak, 1.142.530,00 TL lik Sıfır Atık mal ve malzeme alım ihalesi yapılmıştır. 4 Adet Mobil Atık getirme Merkezi 75 Adet Geri Dönüşüm Kumbarası, 30 Adet Konteynır Toplam 830.000,00 TL ye ihale edilmiştir. Şehrin muhtelif yerlerine yerleştirilmiştir.

 

“UZUNKUM PLAJI FATSA’YA ÇOK YAKIŞTI”

 

Kültür ve sanat insanların mutluluk hormonlarını üst seviyeye taşıyor. Bu anlamda biz kültür ve sanatı ön planda tutuyoruz. Bu anlamda Uzunkum Plajımıza yeni bir yaşam alanı kazandırmak için birinci yarma diye tabir ettiğimiz dağı kaldırdık. Kademe araçlarımızın bulunduğu alanı Uzunkum plajı yanından kaldırdık. Burası yeni haliyle çok güzel bir yaşam alanı oldu. Festivallerimizi burada yaptık, birçok etkinliklerimizi burada yapıyoruz. Ailelerimiz burayı piknik anlamında yoğun bir şekilde kullanmaya başladı. Uzunkum plajımızda çok güzel bir yaz sezonu yaşadık. Uzunkum Plajı Fatsa’mızın en güvenilir bir yaşam alanı oldu. Önümüzdeki yaz ayına kadar burada yeni güncellemeler yapacağız.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.