Hoş geldin Ya şehri ramazan

Okuma Süresi:1 Dakika, 55 Saniye

Ramazan ayı paylaştıkça güzeldir. Bu duygu ve düşüncelerle herkese hayırlı ramazanlar diliyorum. Çok özel bir aydır ramazan. Bu ayda  Günlük telaşların geride kaldığı, çatık kaşların yerini gülümsemeye bıraktığı o sofralarda coşku vardır, huzur vardır, mutluluk vardır. İnsanların heyecanla Ramazan’ı beklemesi biraz da bundandır. En bereketli ay olmasının yanı sıra, insanların birbirine en çok kenetlendiği zamandır 11 ayın sultanı.

Hava aydınlanmaya başlarken uyanmak zor gelmez insanlara bu mübarek ayda. Hatta heyecan kaplar içini, ailece oturacağı sahur, iftar sofraları sebebiyle. Sofrayı donatmak için en lezzetli yemekler hazırlanır, fırından sıcacık pide alınır. Sokaklar da boş olmaz çünkü Ramazan ruhu böyledir, her şey birlik içinde gerçekleşir. Kimse yalnız kalmaz kutsal ay boyunca. Yürürken gülen gözlerle karşılaşırsınız, günün yorgunluğuna rağmen gülen gözlerle. İçiniz umutla dolar. Bu özel ay bize sadece huzuru bulmayı değil, aynı zamanda paylaşmayı da öğretir. İftar zamanı geldiğinde, neşe saçılır etrafa. Yemek yiyecek olmanın heyecanı değildir aslında bu. Tüm ailenin aynı coşkuyu paylaşıyor olmasının verdiği enerjidir. Sofrada ne olduğunun bile önemi yoktur. İster bir çorba olsun, isterse krallara layık yemeklerle donatılsın… Yine aynı mutluluk yaşanır o güzel anlarda. Öyle doyamaz ki insanlar birbirlerine, dayanamaz bir de aktivite ekler iftar sonrasına.

Ramazan ayının en güzel taraflarından biri de insanın manevi anlamda arınması,  günah sayılan davranışlardan kendini koruması, tevazu, merhamet, cömertlik gibi güzel hasletlerle kalbini donatmasıdır. Sabrı ve duygudaşlığı öğrendiğimiz bu ayda açlık ve susuzluk hissinin ne ifade ettiğini bizzat yaşayarak idrak eder, nimete ulaşamayan insanların hâlini daha iyi anlarız. Yetimlerin, yoksulların, mültecilerin ve kimsesizlerin yaşadıklarına karşı daha duyarlı olmaya başlarız.

Fatsa için tüm çabamız olmalı

İlçemizin gelişmesi için herkesi göreve davet ediyorum. Bu konu da şöyle, ilk olarak yıkıcı olmaktan vazgeçmemiz gerekiyor. Belli hataları yapan kişilerin cezalarını yeni gelecekti kimsenin çekmesi zorunlu değildir. Ortak kararlar alınarak bu kapsamda yerel yöneticilerimiz önderliğinde her açıdan Fatsa’mızın gelişmesi için çaba göstermeliyiz. Birlik ve beraberliği unutmamak gerekir. Bir kent konseyi oluşturmalı ve bu kapsamda ortak kararlar alınmalıdır. Bunun için ilçemizde girişimlerin olduğunu duymaya başladık. Bu durumda son derece olumlu bir durumdur. Burada yaşıyor ve buranın kıymetini bilmemiz gerekiyor. Coğrafi açıdan da gerçekten önemli bir bölge. Fındık ana geçim kaynağımız ve bunun yanında birçok tarım ürünü bölgemizde yetişiyor. Ziraat odamızın, ilçe tarım ve hayvancılık müdürlüğümüzün çalışmalarını yakından takip eden biri olarak farklı alanlarda üreticilerimiz ürünler yetiştirmek için girişimlerde bulunuyor. Şimdi birlik zamanı hep birlikte ilçemizin gelişmesi için çalışmalarımızı gerçekleştirelim…

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.