Fatsa’da 20 metruk bina yıkıldı, tespit edilen 46 metruk bina daha yıkılacak.

Okuma Süresi:1 Dakika, 16 Saniye

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, kent genelinde tehlike saçan metruk yapıları yıkarak, çarpık yapılaşmayı ve görüntü kirliliğini ortadan kaldırdıklarını söyledi.
Mahalle sakinlerinin korkulu rüyası haline gelen terk edilmiş virane binalar, Yapı Kontrol Müdürlüğü Ekiplerinin tespiti ile yasal işlemlerin yapılmasının ardından Fatsa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri tarafından yıkımı gerçekleştiriliyor.

Kanuna uygun rıza alınarak yıkımlar gerçekleşiyor

3194 sayılı İmar Kanunu’nun 39. maddesi gereğince kaderine terkedilmiş, kötü görüntü oluşturan, tehlike arz eden kullanılamaz durumdaki metruk binalar tek tek tespit ediliyor. Vatandaş şikayetleri ve bölge taramaları sonucunda tespiti yapılan bugüne kadar 20 metruk binanın yıkımı gerçekleştirildi.

Bugüne kadar 20 metruk bina yıkıldı

Vatandaş şikayetlerini değerlendirip, yasal zemin oluşturarak yıkımı gerçekleştirilen metruk yapıların ortadan kaldırmasıyla Fatsa’nın çehresini değiştirdiklerini söyleyen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar,  Metruk yapıların belirlenen program kapsamında ortadan kaldırıldığını, yaptıkları incelemeler ve kendilerine yapılan başvurular çerçevesinde tespit ettikleri 46 metruk binayı da sırasıyla yıkacaklarını söyledi.

Fatsa, estetik ve modern görünüme kavuşuyor

Metruk yapıların yıkım çalışmalarını aralıksız sürdürdüklerini ifade eden Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Metruk binalar konusunda mahalle sakinleri ve muhtarlarından şikayetler alıyoruz. Bu binaların farklı amaçlar için kullanıldığı, bağımlıların buraları mesken tuttuğunu duyuyoruz. Bu tür olaylara geçit vermemek için Yapı Kontrol Müdürlüğümüzün kontrolünde encümen kararları çıkartılıyor. Daha sonra bu binaların sahiplerinden onay alınarak yıkım işlemlerini gerçekleştiriyoruz. İki buçuk yılda toplam 20 metruk bina yıktık. Önümüzdeki süreçte tespit ettiğimiz 46 metruk binayı yıkacağız. Eski yerleşim merkezi olması dolayısıyla ilçemizde çok sayıda ömrünü tamamlamış metruk yapılar bulunmaktadır. Yaptığımız yıkımlar ile Fatsa’mızı daha estetik ve daha modern görüntüye kavuşturuyoruz” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.