Dalından sofraya armudun pekmeze yolculuğu

Okuma Süresi:51 Saniye

Doğal armut pekmezinin yapımı başladı

Kışın birçok hastalığa karşı korunmak ve kansızlığı gidermek amacıyla kullanılan, kahvaltı sofralarının vazgeçilmez lezzeti ‘Armut Pekmezi’ yapımı başladı.

Fatsa ilçesinde bahçelerde kendiliğinden yetişen armutların pekmezi bu dönemlerde kazanlarda kaynıyor.

Ilıca Uzundere Mahallesinde organik olarak bahçelerde yetişen armut meyvesinin pekmezi bu dönemlerde yapılmaya başlandı.

Bahçelerinde ki ağaçlardan armutları toplayarak pekmez olarak kaynattıklarını söyleyen Büşra Kuş, “Mis gibi havaya sahip yeşilin her tonuna doyuran köylerimizde yetişen armutların bu dönemlerde pekmezlerini yapıyoruz. Farklı armut çeşitlerinden yapılması mümkün olan armut meyvesinin olgunlaşmış olanlarından seçilmesi daha lezzetli bir pekmez olmasını sağlıyor. Olgunlaşmış olan armutları önce toplayarak yıkıyoruz. Daha sonra bir kez kaynatılarak yumuşatıyoruz ve yumuşayan armutların ezilmesiyle oluşan armut suyu posasından ayrılarak geniş tavada yavaşça pekmez kıvamına gelene kadar pişiriyoruz. Sonrasında ise Kış aylarında sabah kahvaltısında tüketiyoruz” dedi.

Armut pekmezini her yıl yaptıklarını söyleyen Eda Aydın ise, “Bahçelerimizden topladığımız armutları evde ki bayanlarla pekmez haline getirmek için gurup halinde çalışıyoruz. Sonrasında kazanlarda kaynattığımız pekmezi kavanozlara koyuyoruz. Yaptığımız armut pekmezi bizlere 1 yıl boyunca yetiyor. Kahvaltılarımızı süslerken lezzeti ile adeta büyülüyor” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.