Fatsa’da çizgi izleyen Robot yarışması gerçekleşti

Okuma Süresi:2 Dakika, 1 Saniye

Fatsa ilçesinde İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinesinde Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından başlatılan “İstiklal marşının kabulünün 100.yılında Akif’in izinde” projesi kapsamında çizgi izleyen Robot yarışması gerçekleşti.

İlçede ki okulların katıldığı yarışmalar Ahmet Sırımsı Anadolu Lisesi kapalı spor salonunda gerçekleşti. Yarışmanın açılış konuşmasını gerçekleştiren Fatsa İlçe Milli Eğitim Müdürü Saygın Atinkaya, “Cumhurbaşkanlığımızın İstiklal Marşının kabulünün yüzüncü yılında yapılacak olan etkinlikler kapsamında, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından 19 ilçemizde duyurulan “İstiklal Marşının Kabulünün Yüzüncü Yılı, Mehmet Akif’in İzinde Robot Yarışmasına” gerçekleştirdik. Bu yarışma köklerini sağlam bir geçmişten alan ve bu geçmişi vatan, millet sevgisi ile yoğurmuş olan Mehmet Akif’in izinde olan gençliğimizin geleceğe uzanan çizgide yapabileceklerinin bir göstergesidir. Bir milleti gelecekte de var edecek ve söz sahibi yapacak en büyük sermaye, milli ve manevi değerler ile yetiştirilmiş, iyi donanımlı,  geleceğe hazır, bir nesil ile mümkündür. Bunun tek yolu ise iyi bir eğitimdir. Bu amaçla yola çıkarak çocuklarımızı geleceğe hazırlamak, onların gelecekte iyi bir meslek sahibi olasını sağlamak dünya ile rekabet etmelerini sağlamak için, 2018 yılında başlattığımız Fatsa Kodluyor Projesi ile şimdiye kadar 15 den fazla Robotik Kodlama Ve Yapay Zekâ Atölyeleri kuruldu. Bu atölyelerde 1200 den fazla öğrencimiz eğitim aldı ve almaya devam ediyor. Aynı zamanda bu alanda gelişmeleri takip eden proje ekibimizin eğitimlerine devam ediliyor. Dört yıldır devam eden bu projenin sonuçlarını, ilçemiz genelinde TÜBİTAK projeleri, Teknofest de alınan başarılar ile görmeye başladık. Geleceğin en büyük eğitim alanı yapay zekâ alanı olacağı bilinciyle anaokullarımızdan itibaren öğrencilerimize yapay zekânın temellerini vermeye başladık. Bütün ekip olarak  ” eğitimde asla geç kalma” sloganını kendimize rehber edindik.Bu gün burada çeşitli ilçelerimizden yarışmaya iştirak eden 20 takımda öğrencilerimiz kendi robotları ile Mehmet Akif’in yaşamında izler bırakan mekânları ziyaret edecek ve en sonunda yüce meclisimizde İstiklal Marşımızı okutacaklardır. Kodlamalar ve tasarım tamamen danışman öğretmenlerimizin rehberliğinde öğrencilerimize aittir. Ben şimdiden yarışmaya katılan bütün takımlara başarılar diliyorum. Bu tür yarışmaların 2022 yılında Samsun-Ordu- Giresun ev sahipliğinde yapılacak olan Teknofeste büyük katkılar sağlayacağına inanıyor, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum ” dedi.

Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar yaptığı açıklamada, “Her zaman yanında ve destekçisi olduğumuz ileride büyük teknolojik gelişmelere imza atacağına inandığımız gençlerimizi tebrik ediyor; yürekleri çelikleştiren İstiklal Marşı’nı yazmak suretiyle, İstiklal Harbi’nin manevi cephesinde mücadele eden kahramanIardan biri olarak toplumsal hafızamızda yeri unutulmayan İstiklal Şairimiz Mehmet Akif Ersoy’u ve şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” diye konuştu.

Yarışma programında katılan okullara protokol tarafından katılımcı belgeleri takdim edildi.

Yarışmada jüri tarafından gerçekleşen oylar sonucu Fatsa Bilim Sanat Merkezinin öğrencileri birinci oldu.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.