İkinci lahit mezarda açıldı

Okuma Süresi:1 Dakika, 15 Saniye

Ordu’da yol yapım çalışmasında tarihi lahit mezarların bulunması ile birlikte çalışmalar arkeologlar tarafından büyük bir titizlikle devam ediyor.

Fatsa ilçesinde protokolünde katılımı ile bulunan ikinci lahit mezarlığının açılışı gerçekleşti.

Kurutuluş Mahallesinde yol yapım çalışmasında tesadüfen bulunan lahit mezarının ikincisinin açılışına Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız ve Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar’ın katılımı ile gerçekleşti.

Yapılan ilk inceleme sonrası beton tabakanın yaklaşık 2 bin yıl öncesine dayanan Lahit mezarları olduğu tespit edilirken olay yerinde bulunan arkeolaglar, mezarı açtıklarında içerisinde insan kemik kalıntıları ile değerli ziynet eşyaları ve çeşitli tarihi bulgulara rastladılar.

Ordu için önemli ve tarihi bir gelişme olduğunu kaydeden Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Hilmi Güler, “Fatsa’dan adeta tarih fışkırıyor. Yeni bir lahit mezar daha açıldı. Hristiyanlar döneminde yerleşim merkezi olarak olan bir bölge. Tarihi kalıntılara bura<da rast geldik. Bolaman yurdu bölgesi olarak ev sahipliği yapan bir alan. Burası birçok kavimlere ev sahipliği yapmıştır. Tarihi gelişmelere buradan adeta ışık tutuluyor. Arkeoloji müzesi olarak burayı düzenleyip turizme açacağız” dedi.

Tarihe tanıklık ediyoruz diyerek sözlerine başlayan AK Parti Ordu Milletvekili Şenel Yediyıldız, “Fatsa ilçemizde ki çalışmalar bittiğinde önemli bir tarihin burada olacağına inanıyoruz. Bir kültür merkezi haline getireceğiz Fatsa’da ki alana ”şeklinde konuştu.

Fatsa’dan tarih fışkırıyor diyen Fatsa Belediye Başkanı İbrahim Etem Kibar, “Belediyemiz tarafından yapılan çalışmalar neticesinde burada lahit mezarlara denk geldik. Hassas bir şekilde burada çalışmalara devam ediyoruz. İkinci lahit mezarımızın açılışını yaptık. Bölgemizde ki tarihe sahip çıkma adına üzerimize düşen görevi yapacağız” diye konuştu.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.