ATATÜRK MTAL (DENİZCİLİK LİSESİ) PROKOL OKULU OLDU

Okuma Süresi:1 Dakika, 30 Saniye

İlimizin Denizcilik alanında eğitim veren tek okulu Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, (İMEAK) Deniz Ticaret Odası ile Bakanlığımız Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün imzaladığı Eğitim İşbirliği Protokolüne dahil edilmiştir. Bu sayede okulumuz ülkemizin değişik bölgelerinde protokol kapsamına alınan ve DENİZCİLİK eğitimi veren proje okul statüsü kazanan dokuz (9) adet meslek lisesi arasına girmiştir.

Yapılan protokol ile okulumuz eğitim altyapı eksikliklerini tamamlama imkanı bulacak ayrıca öğrencilerimizin staj ve işletmelerde beceri eğitimlerinin sektörün belirleyeceği işletmelerde yapmaları sağlanacak. Mezun olan öğrencilerimizin mezuniyet sonrası istihdam edilmelerine katkıda bulunulacaktır. Bu protokolle elde edilen diğer bir kazanım ise okulumuzun ilimiz dışından da LGS sınavı ile öğrenci alacak olmasıdır. Bu durum 2021-2022 Eğitim Öğretim Yılı (LGS ) kılavuzunda proje okullar arasındaki yerini almıştır. Bu yıl 8.Sınıftan mezun olacak 30 öğrenci (LGS) merkezi sınav puanı ile okulumuzu ülkemizin 81 ilinden tercih edebilecektir. Okulumuza 2021-2022 Eğitim Öğretim yılı tercih ve kayıt döneminde , 30 öğrenci merkezi sınav puanı ile denizcilik alanına yerleşirken ,68 öğrenci de adrese dayalı kayıt alan sisteminden ( mahallinden) sınav puanı alıp almadığına bakılmaksızın Denizcilik ve Gemi Yapım Alanına kayıt hakkı kazanacaktır.

Protokol ile;

Okulun atölye ve laboratuvarlarının yeni teknolojilere dayalı olarak donatılması,

Öğrencilere staj ve işletmelerde beceri eğitimi imkânı sağlanması,

Öğretmenlere işbaşında hizmet içi eğitimler düzenlenmesi,

Öğretim programı ve eğitim materyallerinin İngilizce hazırlık sınıfları eklenerek güncellenmesi,

Okulun Proje Uygulayan Eğitim Kurumları kapsamına alınması

Eğitim ve farkındalık faaliyetlerinin artırılması( proje, fuar, seminer, kariyer günü vb.)

Mezunlara istihdamda öncelik sağlanması,

Başarılı öğrencilere ve alanlarının devamı niteliğindeki bölümlerde yükseköğrenim görenlere burs verilmesi gibi konuları içeriyor.

 

Okulumuzun bu protokol kapsamında yer alması için katkı sağlayan İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Mehmet Fatih VARGELOĞLU’na, İlçe Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Saygın ATİNKAYA’ya, İMAEK Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer KIRAN’a ve Yönetim Kuruluna, ORFADDER Başkanımız  Harun AKBAŞ’a,  TÜRDEF Yönetim Kururlu Başkanı Erkan DERELİ’ye teşekkür ederiz.

 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.