Başkan Efe, “Pandemiden etkilendik”

Okuma Süresi:2 Dakika, 30 Saniye

Fatsa Sanayi Sitesi ile Kurtuluş Mahallesi arasında hizmet veren S.S.16 Nolu Taşıyıcılar Kooperatifi Başkanı Necati Efe: “Tatili dahi olmayan zahmetli bir iş yapıyoruz. Evimizi bu işten geçindiriyoruz. Yolcularımıza çok değer veriyoruz ve ailemizin fertleri olarak görüyoruz” dedi.

52 aracımızla hizmet veriyoruz

Yaz, kış ve pandemi demeden yolculara her zaman destek verdiklerini söyleyen Başkan Necati Efe, “31 yıldır Fatsa ilçesinde hizmet veren bir kooperatifiz. 2003 yılında bende bu kooperatifi dahil oldum ve bu meşakkatli görevi yıllardır sürdürüyorum. Fatsa’nın bir ucundan bir ucuna pandemi de bile yüzde yüz kapasite ile çalışan bir kooperatif olduk. 52 aracımızla hizmet veriyoruz. İnsanlara konforlu bir şekilde seyahat sağlıyoruz. Siteler ve sahil güzergâhı olmak üzere iki ayrı bölgeden yolcu taşımacılığını ilçemizde gerçekleştiriyoruz. Fatsa’da ilçesinde ne fazla ilave araç konulan hat bizim hattımızdır” dedi.

Yolcularımızdan isteğimiz sabırlı olsunlar

Her gelen şikayetleri yöneticiler olarak değerlendirdiklerini ifade eden başkan Efe, “Şehir içinde dolmuş hizmeti vermek gerçekten sabır gerektiren bir durum. Ben ve arkadaşlarım bu durumun farkında hizmet sağlıyoruz. Fakat şehir içinde belli yerlerde yolcu durakları olmadığı için yolcularımızı her yerden alıyoruz. Bu kapsamda da dakika ile çalıştığımız için seyir halindeyken şehir içinde korna çaldığımız anlar oluyor. Tabi bu durumdan dolayı önümüzde seyir halinde olan sürücülerle de zaman zaman tartışma yaşıyoruz. Bizler vatandaşlarımızdan isteğimiz daha anlayışlı olmalarıdır” dedi.

Pandemiden etkilendik

Efe, “Kooperatif üyelerimizi pandemi çok derinden etkiledi. Yolcu sayısı ve kapasitemiz düşünce borcu olan esnaflarımız borçlarını ödemekte zorlandılar.  Yüzde 99 esnafımızın esnaf kefalet ve bankaları borcu var. Borçlarımız hükümet tarafından birkaç ay ötelendi. Yüzde 50 yolcu taşıma kapasitesi ile 1 yıldır sıkıntılı günler geçiriyoruz. Koltuk sayısına göre taşıma yapıyoruz. Borçların ötelenmesinin esnaflara çok büyük bir katkısı yoktur. Bakıldığında iki yılda bir yolcu ücretine zam yapan bir kooperatifimiz. O zamda 25 kuruşu geçmiyor” dedi.

Yolculardan isteğimiz araç bekleme sıralarında daha sabırlı olmalarıdır diyen başkan Efe, “Banka veya devlet kurumlarında orada ki sırasının gelmesi için bazen saatlerce bile bekliyor. Aynı vatandaş dolmuş durağına geldi mi neden dolmuş yok, neden araba yok diye bizlere sitemlerini bildiriyorlar. Türkiye’nin hiçbir yerinde seyahat özgürlüğü yok. Örneğin bir uçağa binmek için saatler öncesinde havaalanında olmak zorundasınız ve orada sıraya göre yolcular uçaklara alınıyor. Dolmuşa gelince ise bu durumu da biraz vatandaşlarımızdan anlayış bekliyoruz. Bizimde eksiklerimiz vardır bu konuda fakat en iyi hizmeti bizim arkadaşlarımız yolcularına sunmaya çalışıyorlar” dedi.

İlginç anılar yaşıyoruz

Seferlerimizi yaparken bir çok farklı anılarla karşılaşıyoruz diyen başkan Efe, “Hayat boyu unutamadığımız bir anım ise 2004 yılında bir bayan müşteriyi aldım. Sonrasında o bayan müşteri sağa sola bakıp bir şey aradığını fark ettim. Kendisine sordum bir yaramazlık var mı diye, oda bana cüzdanımı unuttum ben ineyim dedi. Bende para için mi ineceksiniz diye sorduğumda o da evet dedi. Bende sorun değil dedim hatta Pazar parası da kendisini verdim, kendisi o kadar duygulandı ki bana çok teşekkür etti. Borç olarak verdiğim miktarı da ertesi gün bana getirdi. Diyeceğimiz şu şoför arkadaşlarımıza yolcular güvensin. Onları güvenle taşıyoruz. Sabahın 6.30’da göreve başlarlar ve gece 22.30 da mesai bitiyor. Çok zor bir görevi yapıyoruz. Herkes anlayışlı olursa hizmetimizde o kadar kaliteli olur” diye konuştu.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.